Dieta przeciwzapalna, czyli jaka? Na talerzu biegacza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dieta przeciwzapalna, czyli jaka? Na talerzu biegacza
Stan zapalny można kontrolować dietą, w której powinny znajdować się przede wszystkim warzywa liściasteFoto: shutterstock.com

Nacisk na produkty spożywcze o działaniu przeciwzapalnym i eliminowanie z diety produktów prozapalnych to najnowsze zalecenie dietetyków sportowych. W Trójkowej audycji "Biegam, bo lubię" Krzysztof Łoniewski gościł jednego z nich – dr Hanna Stolińska-Fiedorow opowiedziała nam o tym, czym jest dieta przeciwzapalna oraz co i dlaczego powinno znaleźć się w diecie osoby aktywnej fizycznie. 

  • Dieta przeciwzapalna to obecnie popularny trend w diecie sportowej. Stan zapalny, który może wystąpić wskutek biegania na nieświeżym powietrzu, często jest źródłem chorób jak miażdżyca, zespół jelita drażliwego, zapalenie stawów, nowotwory, a nawet depresja. 
  • Stan zapalny można kontrolować dietą, zalecaną zwłaszcza biegaczom i osobom aktywnym fizycznie. Do składników diety przeciwzapalnej zaliczają się surowe warzywa liściaste, tłuste ryby, a także produkty bogate w m.in. błonnik i witaminę C.
  • Stosowaniu diety przeciwzapalnej powinna towarzyszyć eliminacja z jadłospisu cukrów, przetworzonego mięsa i utwardzonych olejów roślinnych. 

Dieta przeciwzapalna dla biegacza

Dieta przeciwzapalna, czyli dieta o niskim indeksie prozapalności, wpływa na zmniejszanie stanu zapalnego. Stan zapalny z kolei może być zalążkiem wielu chorób jak miażdżyca, zespół jelita drażliwego, zapalenie stawów, nowotwory, a nawet depresja. 

– Podczas aktywności fizycznej powstają wolne rodniki tlenowe, zwłaszcza kiedy biegamy na nieświeżym powietrzu. Niestety większość z nas nie ma dostępu do lasu do czystego powietrza. Wolne rodniki tlenowe powodują stan zapalny i rozwój chorób – wyjaśnia dr Hanna Stolińska-Fiedorow.

Posłuchaj

3:05
Dieta przeciwzapalna dla biegacza. Co jeść, a czego unikać? (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dieta przeciwzapalna – co jeść?

Stan zapalny można kontrolować dietą, w której powinny znajdować się przede wszystkim warzywa liściaste. – Mówimy o surowych warzywach liściastych jak sałata, rukola, roszponka, szpinak, jarmuż, kapusta cykoria, natka pietruszki, kiełki brokułu. Codziennie wieczorem po aktywności fizycznej powinniśmy zaserwować sobie dużą miskę sałatki z zielonymi listkami – radzi dietetyk sportowy.

Produkty spożywcze o działaniu przeciwzapalnym to także te bogate w witaminę E, witaminę C, β-karoten, magnez, błonnik i kwasy tłuszczowe omega-3. Te ostatnie spełniają drugą ważną rolę, bo wspomagają regenerację po treningu. Główne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, czyli tłuste ryby niestety rzadko lądują na naszych talerzach. I to nie tylko ze względu na dość wysoką, jak na kraj nad Bałtykiem, cenę. 

– Niestety występuj niedobór ryb w naszej diecie, ze względu na zanieczyszczenia jemy. Ta suplementacja jest niezbędna do tego, by nasz metabolizm funkcjonował dobrze i regeneracja była lepsza, bo ryby też mają działanie przeciwzapalne – dodaje dr Hanna Stolińska-Fiedorow

Czego unikać na diecie przeciwzapalnej?

Spożywaniu produktów o działaniu przeciwzapalnym powinna towarzyszyć eliminacja produktów prozapalnych, a do tych zaliczają się m.in. cukier, utwardzone oleje roślinne, mięso i przetwory mięsne, krowie mleko czy produkty z mąki pszennej. 

Dieta przeciwzapalna - znaczenie antyoksydantów w żywieniu/Polska360org - Webinary

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 16.12.2021
Godzina emisji: 14.15

kr

Polecane