"Nie będzie wtedy pieniędzy na zieloną zmianę". Lubnauer o postulacie zawieszenia handlu emisjami CO2

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Rząd PiS przespał najważniejszy moment, kiedy trzeba było stawiać na odnawialne źródła energii – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Katarzyna Lubnauer, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Klimat nie poczeka, musimy zdawać sobie sprawę, że to nie jest tak, że można coś odłożyć w czasie, bo wtedy klimat się zastanowi i powie: "ja się nie będę zmieniał, bo są inne kłopoty" – oświadczyła Katarzyna Lubnauer.

Pytana o stanowisko w sprawie propozycji rządu, by zawiesić system handlu emisjami CO2, podkreślała, że "rząd PiS przespał najważniejszy moment, kiedy trzeba było stawiać na odnawialne źródła energii".

– Obecnie mamy tak, że energia elektryczna z wiatraków lądowych jest tańsza w produkcji niż z węgla, środki z emisji CO2 są coraz droższe, ale trafiają do rządu na zieloną transformację, to, że rząd przeznacza je na inne cele, jest błędem – powiedziała Lubnauer.

Zielona zmiana

– Oczekuję od rządu, że to się nie będzie przekładać na ceny energii, ponieważ będziemy mieli odnawialne źródła energii – mówiła o zmianach w systemie emisji CO2.

Dopytywana, czy popiera zawieszenie jego funkcjonowania, stwierdziła, że nie. – Nie będzie wtedy pieniędzy na zieloną zmianę, pieniądze z CO2 nie idą w powietrze, tylko na to, żebyśmy wszyscy mieli zieloną zmianę – odparła.

– Drożyzna to nie tylko kwestia energii, to kwestia całej polityki PiS, PiS tę drożyznę wywołał swoją polityką i teraz wszyscy za tą politykę płacimy – dodała.


Posłuchaj

Posłuchaj

13:04
Katarzyna Lubnauer: drożyzna to nie tylko kwestia energii, to kwestia całej polityki PiS (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 17.12.2021
Godzina emisji: 08.45

pg/pr

Polecane