Inflacja w Polsce. Prof. Łon: po nowym roku będzie zwalniać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Z analiz NBP wynika, że szczyt inflacji będzie na przełomie tego i przyszłego roku, a potem będzie ona zwalniać - powiedział w audycji "Trójkowy Komentarz Dnia" prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej.

W Programie 3 Polskiego Radia prof. Eryk Łon został zapytany o to, na co mamy się przygotować, jeżeli chodzi o poziom inflacji w Polsce?

- Od pewnego czasu zdecydowaliśmy się na podwyżki stóp procentowych, żeby złagodzić presję inflacyjną - odpowiedział członek Rady Polityki Pieniężnej.

Jak powiedział prof. Eryk Łon "podwyżki dokonaliśmy w sposób umiarkowany, aby nie zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu i rynkowi pracy".

Wysoka inflacja utrzymuje się w innych krajach, czyli ma ona raczej charakter globalny - oznajmił. - Nasza główna stopa procentowa 1,75 proc. To jest o wiele niżej niż na przykład w Czechach i na Węgrzech - kontynuował.

Członek Rady Polityki Pieniężnej powiedział, że "z jednej strony staramy się hamować procesy inflacyjne, ale z drugiej strony staramy się dochodzić do celu inflacyjnego w sposób stopniowy".

- Z analiz NBP wynika, że szczyt inflacji będzie na przełomie tego i przyszłego roku, a potem będzie ona zwalniać - oświadczył prof. Eryk Łon.

Jak powiedział gość audycji "Trójkowy Komentarz Dnia", jest szansa na to, aby presja inflacyjna osłabnie. Jako przykład podał ceny surowców z ostatnich dni.

- Jeżeli te ceny zaczęłyby opadać to przełożyłoby się to po pewnym czasie też na inflację konsumcyjną - dodał.

W programie prof. Eryk Łon został też zapytany o to, jaką decyzję podejmie Rada Polityki Pieniężnej, podczas posiedzenia zaplanowanego na 12 stycznia.  

- To wszystko zależy jakie dane makroekonomiczne się będą kształtować - powiedział. - Nastroje przedsiębiorców usługowych w Niemczech mocno spadły poniżej psychologicznej bariery 50 punktów. To oznacza, że jednak nastroje są kiepskie, a usługi to bardzo ważny "nerw" niemieckiej gospodarki - dodał.

Posłuchaj

8:40
Prof. Eryk Łon o poziomie inflacji w Polsce (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: prof. Eryk Łon (członek Rady Polityki Pieniężnej)
Data emisji: 16.12.2021
Godzina emisji: 18.10

Polecane