Połączenie ognia z wodą. Krakowscy naukowcy pracują nad nowym materiałem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Połączenie ognia z wodą. Krakowscy naukowcy pracują nad nowym materiałem
Przez ostatnie sześć lat naukowcy na początku kariery otrzymali w ramach konkursów organizowanych przez NCN łącznie ponad 3,75 mld złotych.Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

Są ultralekkie i bardzo wytrzymałe. Do tego pochłaniają dźwięki, energię, tłumią drgania i dobrze przenoszą wysokie temperatury. Gazary to nowy materiał, nad który w Polsce pracują naukowcy w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Badacze liczą, że zastosowanie nowej technologii przyczyni się do rozwoju przemysłu kosmicznego oraz wybranych gałęzi medycyny. 

– Można powiedzieć, że gazary to połączenie ognia z wodą. Ściślej mówiąc, złączenie ciekłego metalu, który sam w sobie jest niebezpieczny i gorący, z gazem palnym takim jak wodór. By było bardziej atrakcyjnie, proces ten odbywa się pod ciśnieniem. Gdy wtłoczy się wodór do ciekłego metalu, powstaje dziwna mieszanina, którą poddaje się zabiegom krzepnięcia. W wyniku czego powstaje właśnie gazar – wyjaśniał profesor Jerzy Józef Sobczak z Akademii Górniczo-Hutnieczej w Krakowie.

– Na tym etapie proces ten nie jest jeszcze bezpieczny. Dlatego pracujemy w Akademii na badaniami, które pozwoliłyby na wtłaczanie innych gazów. Okazuje się, że póki co wodór jest  jednak najlepszym wyborem. Również z tego względu, że jest go najwięcej we wszechświecie – tłumaczył. 

Zastosowanie 

– Gazary możemy zastosować wszędzie, gdzie coś jeździ, lata i udaje się w przestrzeń pozaziemską. Na świecie znajdują zastosowanie w części rakiet i silników odrzutowych. Nad użyciem ich w kraju dopiero pracujemy. Nasze badania to pierwsze kroki podejmowane w tym zakresie. Prace, które prowadzimy, trwają w układzie międzynarodowym. Współpracujemy z kilkoma jednostkami i partnerami. Myślę, że jesteśmy na satysfakcjonującym etapie. Udało na się odtworzyć bazę wytwórczą i bazę badawczą. Póki co uczeni kłócą się jak gazary powinny powstawać i jakie warunki należy im stworzyć, by nie były produktami ułomnymi. Ostatnio silnie koncentrujemy się na stworzeniu tej teorii – powiedział gość Trójki.

Posłuchaj

8:40
Krakowscy naukowcy pracują nad gazarami. Jakie zastosowanie znajdzie nowy materiał? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Filtry do insuliny i implanty 

– Gazary powstałe na bazie niektórych metali, w tym magnezu, mogą być biokompatybilne i biodegradowalne. Liczymy więc, że znajdą swoje zastosowanie w  medycynie. Ważne, by elementy z nich wykonane zasymilowały się z ciałem człowieka. Wszystko wskazuje na to, że w procesie przyswajania stworzonego w ten sposób implantu, gaz będzie wypychany i zastępowany przez organizm licznymi tkankami, m.in. kostną. Znajdzie to swoje zastosowanie w tworzeniu chociażby implantów zębowych. Gazary mogą sprawdzać się również w urządzaniach filtrujących, takich jak klimatyzacja. Zabijają bowiem różnego rodzaju zarazki, w tym covid – podsumował profesor. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: prof. Jerzy Józef Sobczak (Akademia Górniczo-Hutniecza w Krakowie)
Data emisji: 16.12.2021
Godzina emisji: 14.27

zch

Polecane