Muzyczna premiera w Teatrze Rampa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyczna premiera w Teatrze Rampa
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/M.Moira

A może by tak wybrać się na urlop? Uciec od wszystkiego, co nas otacza, zresetować się, odpocząć od pandemii, kryzysów i problemów? Wbrew pozorom nie potrzeba do tego dużych pieniędzy, wiz i rezerwacji biletów lotniczych: warszawski Teatr Rampa inauguruje zimowy turnus w hotelu muzycznym "Grand Musical Hotel".

  • Premiera spektaklu odbędzie się 19 grudnia, a na scenie zobaczymy m.in. Małgorzatę Dudę-Kozerę, Roberta Kowalskiego, Roberta Tonderę oraz wielu aktorów młodego pokolenia
  • Scenariusz stworzył i spektakl wyreżyserował dyrektor teatru Michał Walczak

Turystyka w przestrzeni i wyobraźni

"Zaledwie 12 minut metrem od centrum powstaje hotel, w którym przeniesiemy Cię na Teneryfę, Majorkę czy Hawaje – bez konieczności opuszczania miasta! Położony wśród bloków Targówka "Grand Musical Hotel" to kombinat uzdrowiska, kasyna i SPA, w którym odzyskasz radość życia. Wyposażony w sztuczną plażę, wodospad i dżunglę kurort obsługiwany jest przez speców od karnawału – przebranżowionych po pandemii aktorów" – można przeczytać w reklamie spektaklu.

– Ten pomysł wziął się z lockdownu, z atmosfery zamknięcia, klaustrofobii i dużego lęku o przyszłość teatru. W końcu część aktorów musiała zmienić pracę, porzucić zawód – mówi o genezie spektaklu jego reżyser Michał Walczak, będący zarazem dyrektorem Teatru Rampa. – Żyjemy w czasach, które są straszne, pełne lęku, a jednocześnie potrzebujemy karnawału, relaksu, oddechu, podróży. Sztuka i turystyka są w pewnym sensie w podobnym kryzysie, ale oferują podobną przestrzeń pewnej utopii, oddechu, dystansu do realnej rzeczywistości – tłumaczy.

– Bohaterowie na tej scenie, i w wyobraźni, podróżują po różnych przestrzeniach i krajach. A definicja przestrzeni będzie się zmieniała: odwiedzimy Dubaj, Targówek, podziemia Warszawy... – wylicza.


Posłuchaj

5:17
Michał Walczak o spektaklu "Grand Musical Hotel" cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Hotelowe inspiracje filmowe

"Tylko tu wśród pokojówek spotkasz gwiazdy kina, a w restauracji obsłużą Cię laureaci Konkursu Chopinowskiego, Orłów czy Fryderyków. Zapraszamy do wnętrza hotelowego show bezrobotnych artystów oraz gości, których z pomocą muzyki i tańca porwiemy w szaloną podróż do krainy luksusu" – to część dalsza reklamy spektaklu.

– Jedną z głównych inspiracji był film "Grand Budapest Hotel", ale hotele w ogóle mają długą tradycję funkcjonowania w świecie literackim czy filmowym. "Million Dollar Hotel", "Chelsea Hotel" i inne słynne hotele, które gościły artystów, były przestrzeniami kreacji. Pusty hotel z "Lśnienia" Stanleya Kubricka jest bardzo mocno obecny w kulturze, ale także w naszych snach, w wizjach – wskazuje Michał Walczak. – Jednak dla mnie najbardziej bezpośrednią inspiracją był sam budynek teatru, który jest malowniczym gmachem wśród blokowisk Targówka. I ta osobliwość budynku trochę odklejonego od otoczenia, przypominającego hotel, jakiś urząd, była dla mnie twórcza i ciekawa – wyjaśnia.

– Żyjemy w czasach pewnego napięcia, więc mamy w tym hotelu zarówno baśń pozytywną, romantyczną, ale nie stronimy również od demonów tego hotelu, od jego upiorów – opowiada o spektaklu "Grand Musical Hotel" jego pomysłodawca i reżyser.


Posłuchaj

5:32
Michał Walczak o spektaklu "Grand Musical Hotel" cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Michał Walczak (reżyser, dyrektor Teatru Rampa)
Data emisji: 15.12.2021
Godziny emisji: 9.28, 9.37

pr

Polecane