"Burzy porządek, który sprawdzał się przez lata". Wiceszef ZNP o projekcie zmian w prawie oświatowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Nowelizacja burzy porządek, który został ukształtowany jeszcze na początku lat 90. i który przez bardzo wiele lat dobrze się sprawdzał. Dawał szkole spokój, pozwalał na autonomię i normalny rozwój – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński, odnosząc się do zaproponowanego przez szefa MEiN Przemysława Czarnka projektu zmian w prawie oświatowym. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad nowelizacją prawa oświatowego. Projekt zmian, wzmacniających rolę kuratora oświaty - często określany jako "lex Czarnek" - rząd przyjął w połowie listopada. Proponowane zmiany zwiększają rolę organu sprawującego nadzór pedagogiczny m.in. w zakresie kontroli oraz egzekwowania zaleceń pokontrolnych, a także organizacji zajęć w szkołach przez stowarzyszenia i organizacje.

"Burzy porządek, który się sprawdzał"

O projekcie zmian w prawie oświatowym mówił na antenie radiowej Trójki wiceszef Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. - Nowelizacja burzy porządek, który został ukształtowany jeszcze na początku lat 90. - stwierdził. - On bardzo jasno określał rozdział kompetencji pomiędzy organem prowadzącym, czyli samorządem, a organem nadzoru, jakim jest kurator oświaty - przypomniał.

W przekonaniu związkowca "ten porządek przez bardzo wiele lat dobrze się sprawdzał". - Dawał szkole, a co za tym idzie uczniom, rodzicom, nauczycielom, spokój, pozwalał na autonomię i normalny rozwój - zaznaczył. 

Rola rodziców

Pytany o to, jak nowelizacja wpłynie na rolę rodziców w kontaktach ze szkołą, Baszczyński powiedział, że "ustawa odbiera rodzicom podmiotowość". - Dzisiaj jest tak, że jeżeli na terenie szkoły pojawi się jakieś stowarzyszenie czy organizacja i chce zorganizować coś w ramach zajęć pozalekcyjnych, to dyrektor wyraża zgodę po pozytywnym zaopiniowaniu przez radę rodziców. Według pomysłu ministra Czarnka wcześniej trzeba będzie uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Jeżeli on wyda negatywną opinię - w ogóle nie ma tematu - tłumaczył.

Czytaj więcej:

Posłuchaj

10:08
Krzysztof Baszczyński (ZNP) o projekcie zmian w prawie oświatowym (Trójkowy Komentarz Dnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Krzysztof Baszczyński (wiceprezes ZNP)
Data emisji: 14.12.2021
Godzina emisji: 18.10

kp

Polecane