MÓW: balans między przyziemnością a sacrum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
MÓW: balans między przyziemnością a sacrum
Zespół MÓW w komplecieFoto: mat. promocyjne / Przemysław Jendroska

W tym wydaniu "Serdecznych dźwięków" Aga Derlak i Ania Bratek, wokalistki zespołu MÓW, opowiedziały o najnowszej płycie "W jednym pokoju", swoich muzycznych inspiracjach i poszukiwaniu życiowej równowagi.

– Dążymy do tego, żeby przy naszym tempie życia zachować balans między przyziemnością a naszym sacrum, czyli muzyką, między codziennymi rzeczami związanymi z pracą czy rodziną a ciągłym rozwojem duchowym i artystycznym – mówiła Aga Derlak w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem.

Do kategorii "sacrum" należy zaliczyć wydany w listopadzie album "W jednym pokoju", drugi longplay w dyskografii grupy MÓW. Został on nagrany "na setkę", co oznacza, że wszystkie partie instrumentalne i wokalne zespół wykonał w studiu równocześnie. – Moim zdaniem udało nam się złapać wspólne "oddychanie muzyczne" i to jest coś niezwykłego – stwierdziła Ania Bratek.

Artystki opowiadały też o swoich muzycznych idolach i o wspólnej fascynacji twórczością Meshell Ndegeocello, amerykańskiej wokalistki i basistki. – To artystka, która umie grać ciszą – mówiła Ania Bratek, która miała okazję wziąć udział w koncercie Meshell w Warszawie. –  Ona więcej nie grała, niż grała, ale to było tak dobre!


Posłuchaj

49:52
MÓW: balans między przyziemnością a sacrum (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

MÓW w pigułce

Zespół MÓW (którego nazwę zapisuje się także jako MØW) pochodzi z Katowic. W jego skład wchodzą: Anna Bratek (wokal), Agnieszka Derla (instrumenty klawiszowe i wokal), Mateusz Szewczyk (bas) i Patryk Zakrzewski (instrumenty perkusyjne). Wszyscy oni mają wyższe wykształcenie muzyczne, a Agnieszka za swój debiutancki album została uhonorowana Fryderykiem w kategorii Jazzowy Debiut Roku.

W muzyce kwartetu słychać wyraźne wpływy soulu i R'n'B. Jesienią 2017 roku zespół własnym nakładem wydał debiutancką EP-kę, zaś rok później ukazała się pierwsza płyta długogrająca MÓW, zatytułowana "Historie zebrane". Grupa ma też w dorobku projekt "MÓWimy muzyką" –  cykl trzech etiud dokumentalnych poruszających problemy społeczne, opublikowany na kanale YouTube.

Najnowszy album zespołu nosi tytuł "W jednym pokoju". Płyta ukazała się 26 listopada, a jej producentem jest Tomasz "Harry" Waldowski, gość z jednego z wcześniejszych wydań audycji Mateusza Krautwursta. Za wszystkie kompozycje odpowiada Ania Bratek, a wśród gości pojawiają się m.in. wokalistka Basia Derlak (znana z grupy Chłopcy Kontra Basia), pianista Bogdan Hołownia oraz trębacz Cyprian Baszyński.

źródło: YouTube / Vintage Sessions

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 13.12.2021
Godzina emisji: 23.09

kc

Polecane