Klawiatura na bok. Jak pisanie odręczne wpływa na nasz mózg?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klawiatura na bok. Jak pisanie odręczne wpływa na nasz mózg?
Pisanie odręczne sprzyja lepszemu zapamiętywaniu, poprawia nasze zdolności manualne i estetyczneFoto: shutterstock.com/JARIRIYAWAT

Pismo wyraża nie tylko nasze myśli i uczucia, ale zdradza też nasz charakter. Pisanie odręczne, które jeszcze kilka lat temu było naszą codzienną czynnością, dziś coraz częściej jest zastępowane przez stukanie w klawiaturę komputera czy smartfona. Warto jednak, przynajmniej od czasu do czasu, powrócić do korzystania z kartki i długopisu, ponieważ jest to doskonały trening dla naszego mózgu.

  • Odzwyczajamy się od pisania odręcznego, które zastępujemy klawiaturą komputera i smartfona – dotyczy to zwłaszcza młodszych pokoleń. 
  • W Japonii przeprowadzono eksperyment, którego celem było zbadanie wpływu pisania ręcznego na umiejętność zapamiętywania. Wykazano, że zwiększa ono przepływ krwi przez mózg, wpływając pozytywnie na jego aktywność.
  • Kaligrafia, czyli sztuka starannego i estetycznego pisania odręcznego, do około 1960 roku była w polskich szkołach przedmiotem nauczania początkowego.

Klawiatura zamiast pióra

Pokolenie dzisiejszych 30-latków jeszcze na studiach spędzało sporo czasu na pisaniu odręcznym, chociażby sporządzając notatki na studiach. Pisanie długopisem wydawało się czymś naturalnym, jak oddychanie. A teraz? Jesteśmy tak przyzwyczajeni do klawiatury komputera i smartfona, że gdy już zdarzy nam się przyłożyć dłoń do kartki, by zrobić listę zakupów lub wypełnić druk w urzędzie, wychodzą spod niej nieporadne gryzmoły. A my sami czujemy dziwny dyskomfort. 

Jak pisanie odręczne działa na mózg?

Pisanie na klawiaturze jest być może szybsze, ale mniej korzystne dla naszego mózgu. Dowiedli tego naukowcy z NTT Data Institute of Management Consulting, którzy na łamach magazynu "Frontiers in Behavioural Neuroscience" opisali badanie przeprowadzone w Japonii. 

Posłuchaj

2:01
Jak często piszemy ręcznie? Trójkowy reporter pyta przechodniów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

48 ochotników w wieku 18-29 lat zostało podzielonych na trzy grupy, zależnie od umiejętności zapamiętywania. Przed badaniem musieli odpowiedzieć na pytanie, który ze sposobów zapisywania informacji preferują – pisanie odręczne czy za pomocą klawiatury. Głównym zadaniem było przeczytanie wymyślonej na potrzeby badania rozmowy dwóch osób na temat ich planów na najbliższe dwa miesiące. Ochotnicy po lekturze mieli stworzyć harmonogram zajęć fikcyjnych postaci – używali w tym celu notatnika i długopisu lub aplikacji kalendarza w telefonie. Cały czas uczestnicy badania byli podłączeni do rezonansu magnetycznego, który badał aktywność ich mózgu.

Posłuchaj

0:54
W dobie komputerów i smartfonów coraz rzadziej piszemy ręcznie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pisanie odręczne – trening dla mózgu czy źródło frustracji?

Wniosek badaczy z NTT Data Institute of Management Consulting był prosty: pisanie odręczne sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. Ponadto poprawia nasze zdolności manualne i estetyczne. Kaligrafia, czyli sztuka starannego i estetycznego pisania odręcznego, do około 1960 roku była w Polsce przedmiotem nauczania początkowego. Miała ona na celu kształtowanie u uczniów charakteru i cierpliwości.

Co ciekawe, odmiennego zdania są nauczyciele ze Skandynawii, którzy chwalą odejście od pisma odręcznego. Według nich pisanie na klawiaturze powoduje u dzieci o wiele mniej frustracji oraz pozwala na pisanie dłuższych tekstów w krótszym czasie, co przekłada się na większą motywację.

Kaligrafia od podstaw... Stalówki / Wykład Ewy Landowskiej/Opactwo benedyktynów w Tyńcu

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 14.12.2021
Godzina emisji: 6.49, 7.14

kr


Polecane