"Przetrącił kark polskiemu narodowi". Bronisław Wildstein o stanie wojennym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Przetrącił kark polskiemu narodowi". Bronisław Wildstein o stanie wojennym
Bronisław Wildstein powiedział, że konsekwencje stanu wojennego były widocznie w Polsce przez wiele latFoto: Polskie Radio

– Stan wojenny spowodował, że demokracja w Polsce była demokracją ułomną. Przetrącono kark polskiemu narodowi – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, pisarz i publicysta.


W poniedziałek (13.12) mija 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Dzień ten był końcem tzw. karnawału Solidarności i dla wielu Polaków był szokiem, wydarzeniem odbierającym nadzieję na przemiany demokratyczne. Ogłoszony przez komunistyczne władze, trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie nawet ponad sto osób. 

Stan wojenny i Solidarność

Bronisław Wildstein podkreślił znaczenie Solidarności i jej fenomen. Powiedział także, że stan wojenny skutecznie zniszczył nadzieje, jakie niósł za sobą zryw Polaków. – Solidarność była niezwykłym zrywem, nie wydawało się, że Polaków stać na coś takiego. To fenomen na skalę światową, wszyscy badacze są pod ogromnym wrażeniem tego – powiedział.

– Stan wojenny był uderzeniem w polską nadzieję. Było to niezwykle ponure, smutne i odcisnęło się na Polakach i naszej historii – dodał.

Gość Polskiego Radia ocenił także, że konsekwencje wprowadzenia stanu wojennego były odczuwalne w naszym kraju przez bardzo długi czas. – Stan wojenny spowodował, że demokracja w Polsce była demokracją ułomną. Przetrącono kark polskiemu narodowi – powiedział.

– Nie tylko nie udało nam się rozliczyć stanu wojennego, ale w III RP gruntownie zakłamaliśmy ten czas. Już w czasie PRL stan wojenny był bardziej jasno postrzegany, potem go konsekwentnie zakłamywano – podkreślił.

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Najczęściej czytane

Posłuchaj

9:25
Bronisław Wildstein o stanie wojennym (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Bronisław Wildstein (pisarz, publicysta)
Data emisji: 13.12.2021
Godzina emisji: 18.10

dz/pr

Polecane