"Oddaj rower" i podaruj dzieciom uśmiechnięte święta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Oddaj rower" i podaruj dzieciom uśmiechnięte święta
Setki rowerów trafią do potrzebujących dzieci i umilą im święta. Trwa akcja "Oddaj rower". Foto: Shutterstock

Serwisy rowerowe w całej Polsce prowadzą bezpłatnie akcję "Oddaj rower". Stare i nieużywane jednoślady, zamiast zabierać miejsce w garażach i na strychach, mogą wywołać uśmiech u najbardziej potrzebujących dzieci. Wystarczy przynieść rower do jednego z wybranych serwisów, a ten wyremontuje go i przekaże potrzebującym. 

– Chcemy pomóc dzieciom z domów opieki i domów dziecka, które nie mogą pozwolić sobie na rower. W ten sposób mamy nadzieję propagować kolarstwo. Uzyskaliśmy fundusze, które pozwolą nam naprawić około pięciuset rowerów. Koszt naprawy jednego z nich wyliczony jest na około sto złotych – wyjaśnił Kamil Bakoniuk z Fundacji Oddaj Rower.

– To wyselekcjonowane rowery, które nadają się do przekazania dzieciom. Akceptujemy te najfajniejsze ze zgłaszanych. Czasami trafiają się też perełki warte kilka tysięcy złotych. Często ludzie wolą oddać, niż sprzedać. Czasami rowery te wymagają wkładu. Nie każdy chce inwestować i wystawiać pojazd na aukcje. Cieszy nas, że ludzie wolą przekazać rower dziecku, które nigdy nie mogłoby sobie na taki zakup pozwolić, niż zarobić kilkaset złotych – powiedział Piotr Łuczyński, właściciel jednego z warszawskich serwisów. 

Podarować radość 

– Pojazdy poszły w odstawkę. Stwierdziłam, że nie chcę, żeby kurzyły się w piwnicy. Były w dobrym stanie, wiec daliśmy im drugie życie. Teraz będą mogły służyć innym. Cieszę się, że dzięki naszym rowerom na twarzy jakiegoś dziecka pojawi się uśmiech – mówiła pani Monika, która postanowiła oddać aż dwa rowery.

– Rowery trafiają do dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych lub domów w trudnej sytuacji. Piękne jest to, że te dzieciaki dzielą się swoimi rowerami. Gdy są dla nich za małe, przyprowadzają je do szkoły i możemy przekazać je dalej – dodała Jolanta Wolińska, dyrektor specjalnej szkoły podstawowej w Białymstoku.

Posłuchaj

4:49
"Oddaj rower" i spraw dzieciom radosne święta (Trójka dla trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bezcenne szczęście

– To niesamowite przeżycie. Dzieci cieszą się, padają na kolana, płaczą i przytulają swoje nowe rowery. Włosy stają dęba i brakuje słów. Tej wdzięczności nie da się opisać słowami – zaznaczył Kamil Bakoniuk.

– Wdzięczność jest prawdziwa. Dzieci z placówek często muszą korzystać ze wspólnego sprzętu, a każdy potrzebuje przecież czegoś na własność, o czym może sam decydować – podkreśla Jolanta Wolińska. 

Czytaj także:

Akcja "Oddaj rower" przez trzy lata była inicjatywą lokalną. W ubiegłym roku osiągnęła rangę ogólnopolską. Zbiórka zakończy się w okolicach połowy grudnia. Misją fundacji jest, aby sprawić najmłodszym lepsze święta Bożego Narodzenia. Większość rowerów trafi do nowych właścicieli 24 grudnia.

Wszyscy, którzy chcą oddać swój rower, mogą zgłosić się na stronie internetowej inicjatywy. Serwisanci ocenią, czy dany pojazd można naprawić i podpowiedzą, gdzie najlepiej go przekazać. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 13.12.2021
Godzina emisji: 13.23

zch

Polecane