Kiedy Komisja Europejska zatwierdzi KPO? Fogiel: spełniliśmy wszystkie warunki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Reuters donosi, że "bojowa postawa" Zbigniewa Ziobry na spotkaniu z komisarzem Didierem Reyndersem w listopadzie przekreśliła nadzieje na porozumienie, które mogłoby pomóc w odblokowaniu unijnych funduszy przeznaczonych na ożywienie gospodarki po pandemii. 

– Mam wrażenie, że i agencja Reutera, i cytujący ją trochę stracili z oczu – nie wiem z jakiej przyczyny – stan faktyczny – powiedział Radosław Fogiel. 

Gość Trójki przypomniał, że "Polska złożyła KPO zgodnie z wytycznymi, które dotyczą funduszu odbudowy i rozwoju", negocjacje w tej sprawie trwały kilka miesięcy i "myśmy wszystkie oczekiwania i wymogi formalne, które stały przed nami, spełnili".

– Nie ma potrzeby jakichś negocjacji, żeby coś odblokowywać. Te pieniądze zostaną uruchomione, kiedy KE zrobi to, co do niej należy – podkreślił wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Pytany o oczekiwania KE dotyczące Izby Dyscyplinarnej SN, Fogiel stwierdził, że "Komisji Europejskiej nic do funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i systemu sądownictwa w Polsce, bo UE nie ma w tym zakresie kompetencji".

– Nie ma żadnych podstaw prawnych do tego typu żądań – podkreślił i dodał, że o wszystkie kwestiach reformy sądownictwa będzie decydował polski parlament.

– Komisarze są politykami, mogą formułować jakieś oczekiwania – to ich prawo do wolności wypowiedzi – ale te oczekiwania nie mają podstaw prawnych – podsumował.


Posłuchaj

12:29
Radosław Fogiel: pieniądze na KPO zostaną uruchomione, kiedy KE zrobi to, co do niej należy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS)
Data emisji: 13.12.2021
Godzina emisji: 08.45

fc/kr

Polecane