Szpital dla książek. Jak dbać o najstarsze z nich, wiedzą pracownicy Książnicy Kopernikańskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szpital dla książek. Jak dbać o najstarsze z nich, wiedzą pracownicy Książnicy Kopernikańskiej
Pracownicy Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu mogą już prowadzić prace konserwatorskie najstarszych ksiąg.Foto: Shutterstock

Pracownie konserwatorskie mają się całkiem dobrze i stawiają na rozwój. Tak jest między innymi w Toruniu. Tamtejsza Książnica Kopernikańska otrzymała dotację, dzięki której zakupiony został sprzęt konserwatorski oraz introligatorski. Jak dba się o stare książki? Jakie prace powinny być wykonane, by przywrócić im dawny blask? 

Książnica Kopernikańska w Toruniu posiada jedną z najcenniejszych regionalnych kolekcji książek zabytkowych w Polsce. Teraz dzięki zakupionym urządzeniom jej pracownicy będą mogli zadbać o zabytki na miejscu, bez konieczności narażania ich na uszkodzenia w transporcie.

– Dzięki projektowi zakupiliśmy mnóstwo sprzętów konserwatorskich jak i introligatorskich. Są to prasy belkowe i stołowe, deski oraz przyrządy, które pozwolą nam dobrze przycisnąć obiekty, gdy na nich pracujemy, oprócz tego lepsze oświetlenie do precyzyjnego wykonywania prac oraz filtr, który pozwala używać wody dobrze oczyszczonej, bez obawy o wprowadzenie chemikaliów czy zanieczyszczeń do zabytków – mówiła Izabela Klawińska, konserwator. 

Nowe wymiary konserwacji 

– Do tej pory prowadziliśmy konserwację zachowawczą, która obejmuje mniejszy zakres działań. Dzięki nowym sprzętom jesteśmy w stanie przeprowadzić bardziej skomplikowane zabiegi – wyjaśniła Barbara Banasiak, konserwator. 

 – Teraz nasza praca jest znacznie ciekawsza. Konserwacja zachowawcza pozwalała na wykonywanie jedynej małej liczby czynności, polegających głównie na przyklejaniu tych rzeczy, które odpadały tak, by się nie zagubiły. Konserwacja pełna, czyli aktywna, to już pełen zakres działań, który pozwala doprowadzić obiekt do stanu w pełni funkcjonalnego – dodała konserwator.

  Dawniej mieliśmy mniejsze możliwości, jeśli chodzi o konserwację obiektów. Z reguły wykonywały ją osoby z zewnątrz. Teraz dzięki powstaniu pracowni mamy możliwość zaopiekowania się zbiorami na miejscu  doprecyzowała pracownik książnicy. 

Posłuchaj

3:36
Konserwacja starych ksiąg w Książnicy Kopernikańskiej (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Tatiana Adonis 
Data emisji: 11.12.2021
Godzina emisji: 6.20

zch

Polecane