Premiera albumu "Żeby Polska była Polską" Polskiego Radia na 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
2021-12-10, 17:12 | aktualizacja 2021-12-11, 14:12
W piątek 10 grudnia, trzy dni przed 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, ukazał się wyjątkowy dwupłytowy album "Żeby Polska była Polską" wydany przez Polskie Radio. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe publicznego nadawcy, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych.
- Album "Żeby Polska była Polską" to wyjątkowe wydawnictwo tożsamościowe
- Pierwsza płyta poświęcona jest stanowi wojennemu
- Druga płyta poświęcona jest przede wszystkim działalności religijno-społecznej oraz męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki
Emocje i spojrzenie zwykłego Polaka
– Ten album to wyjątkowe wydawnictwo: nie jest sztampowym powtórzeniem pewnych ujęć, ale spojrzeniem od nowa na 13 grudnia 1981 roku. Polecam wszystkim album "Żeby Polska była Polską", bo jest to bardzo ważny wkład w naszą tożsamość i pamięć o bohaterach – podkreśla prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
– Jest to spojrzenie na stan wojenny okiem zwykłego Polaka. Stąd słuchowisko na podstawie prozy Marka Nowakowskiego, gdzie możemy znaleźć emocje i wszystko to, co towarzyszyło nam w owym czasie – tak o pierwszej płycie poświęconej stanowi wojennemu mówi Joanna Mitko, kierownik redakcji informacji multimedialnych w Archiwum Polskiego Radia.
Druga płyta dotyczy przede wszystkim działalności religijno-społecznej oraz męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. – Bardzo emocjonalny album, bardzo mocny w odbiorze, prezentujący całą historię z różnych stron. Mamy odrobinę retrospekcyjnych dokumentów i homilie, mamy również prozę i poezję poświęconą temu tematowi. Proces, zeznania – to jest bardzo mocna część tej płyty – wskazuje Joanna Mitko.
Ważny i wyczerpujący merytorycznie
Do płyt dołączono ponad 120-stronicowe opracowanie z częścią ikonograficzną oraz komentarzami historyków. – Chcemy, aby ten album oddziaływał na emocje, ale oprócz tego jest bardzo wyczerpujący, jeśli chodzi o stronę merytoryczną – tłumaczy Elżbieta Berus-Tomaszewska, szefowa Archiwum Polskiego Radia. - Oprócz zdjęć dokumentalnych, mamy również plakaty z tego okresu, ulotki, satyrę z drugiego obiegu. Mamy też absolutną perełkę: rękopisy kazań księdza Jerzego do tej pory jeszcze nigdy niepublikowane – wskazuje.
W służbie pamięci narodowej
Wykorzystane w albumie "Żeby polska była Polską" nagrania i zdjęcia z czasu i o czasie stanu wojennego, pochodzące ze zbiorów archiwalnych Polskiego Radia, często mają charakter unikatowy. – To jest wielki walor Polskiego Radia i to jest służba pamięci narodowej – mówi Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Album "Żeby polska była Polską" to kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskie Radia. Zapoczątkowały go kilkanaście lat temu albumy poświęcone Katyniowi i Wołyniowi. Po długoletniej przerwie wydane zostały publikacje poświęcone m.in. Bitwie Warszawskiej, katastrofie smoleńskiej czy polskim artystom emigracyjnym.
Przeczytaj także
- Stan wojenny w Polsce. Nagrania archiwalne
- Stan wojenny w Polsce. Prof. Panfil: Jaruzelski przygotowywał przejęcie Polski przez ludzi służb
- 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Akcja "Zapal Światło Wolności" i ponad 100 rocznicowych wydarzeń
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 10.12.2021
Godzina emisji: 17.40
pr/IAR