Nobel - Splendor - Amadeusz. Kogo podziwiamy w 2021 roku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nobel - Splendor - Amadeusz. Kogo podziwiamy w 2021 roku?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Marek Rybar

Grudzień – czas podsumowań, czas nagród. Mimo że kończy się drugi już nietypowy rok, życie kulturalne, choć toczące się "zrywami", prezentuje się zaskakująco atrakcyjnie. Podziw więc dla twórców, artystów, działających w różnych dziedzinach. 

Najtrudniejsze warunki – wydaje się – ma od dwóch lat teatr. Zamykany i otwierany kilka razy, zmuszony był zmieniać repertuary, przesuwać premiery, pokazywać spektakle w sieci, grać dla pomniejszanej widowni. Ważna jest determinacja i dążenie do normalności. Kiedy uda się nam wszystkim dotrzeć do niej, okaże się, tymczasem działamy.

10 grudnia – to tradycyjna data uroczystości noblowskich w Sztokholmie i w Oslo. Nagroda Nobla, między innymi w dziedzinie literatury, wręczana jest w rocznicę śmierci jej fundatora. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, po raz czwarty w historii, uroczystość nie może się odbyć. Laureaci we wszystkich dziedzinach zostali jednak ogłoszeni. Otrzymują medal, dyplom i czek. Teraz trwa Nobel Week. Do tradycji Ntego pierwszego grudniowego tygodnia należy między innymi prezentacja Nobel Lectures.


Posłuchaj

1:54:29
Splendory, Nobel Week i Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w TPK (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tegoroczny literacki noblista swoją mowę noblowską wygłosił, również zgodnie z tradycją, 7 grudnia o 17.00, ale transmitowana była z jego londyńskiego mieszkania. Nobelprize.org. przekazała ją dalej. Rozpoczynając to wydanie TPK, poświęciliśmy kilka minut literackiemu Noblowi, nadal nie mamy wszak pewności, czy powieści Abdulrazaka Gurnaha zostały już przełożone na język polski.

6 grudnia – także tradycyjnie – w pierwszy poniedziałek grudnia, w siedzibie Teatru Polskiego Radia odbyła się po raz 34. Gala Splendorów. To nagroda Wielki Splendor, przyznawana aktorce i aktorowi oraz Honorowy Splendor. Naszym gościem specjalnym był pomysłodawca nagrody – dyrektor Teatru Polskiego Radia, reżyser – Janusz Kukuła. Ponieważ wiadomość o tym, kto został nagrodzony, już obiegła media, informacje są na naszej stronie, poprosiliśmy dyrektora Janusza Kukułę o to, by przypomniał nam historię tej nagrody. Naszym gościem był też laureat niedawno ustanowionej nagrody dla debiutantów w czterech dziedzinach: aktorska, reżyserska, dramatopisarska oraz muzyczna. W tej ostatniej kategorii wyróżniony został Piotr Skotnicki. Otrzymał statuetkę Amadeusza i odwiedzi nas w ogrodzie zimowym Trójki.

Wielki Splendor to nagrody Teatru Polskiego Radia, od 1988 roku przyznawane wybitnym twórcom słuchowisk radiowych Foto: Polskie Radio Wielki Splendor to nagrody Teatru Polskiego Radia, od 1988 roku przyznawane wybitnym twórcom słuchowisk radiowych Foto: Polskie Radio

Dyrektora Janusza Kukułę poprosiliśmy, by zaprezentował również laureata Honorowego Splendora, którym w tym roku został burmistrz Baranowa Sandomierskiego – Marek Mazur. To głównie dzięki jego gościnności w tym podkarpackim niedużym mieście powstało Muzeum Teatru Polskiego Radia.

14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia Foto: mat. prasowe 14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia Foto: mat. prasowe

Do niedzieli 12 grudnia natomiast trwa w Krakowie XIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. "Głosem" tego i innych teatralnych festiwali był w TPK świetny krytyk, autor blogu "DomagałaSięKultury"Tomasz Domagała. Dowiedzieliśmy się, co wydarzyło się na Boskiej Komedii do 9 grudnia i co jeszcze jej widzów czeka. Festiwal, zamykający rok – znów tradycyjnie – stanowi ważne podsumowanie życia teatralnego, które, jakie było, pisaliśmy, otwierając ten artykuł.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 10.12.2021
Godzina emisji: 0.05

(tekst: Barbara Marcinik

Polecane