Inflacja w Polsce. Sadowski: tam, gdzie jest monopol, obniżanie podatków niewiele da

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Sejm przegłosował zmiany, które mają osłabić tempo wzrostu inflacji. To między innymi dodatek osłonowy, ale także obniżka akcyzy i podatku VAT na paliwa, energię i gaz.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego "zewnętrzna część inflacji, która jest w Polsce, jest związana z importem między innymi ropy, która jest coraz droższa".

– Transakcje rozliczne są w dolarze, a dolar drukowany jest na niebotyczną skalę, co sprawia, że cena ropy dostosowuje się niejako do ilości tego pustego dolara, który jest na rynkach – wytłumaczył ekonomista. – Tę część inflacji mamy poza kontrolą – podkreślił.

Jak powiedział, "inflacja, która jest w kraju, jest też związana z późnym efektem tarcz finansowych i dodrukowaniem pieniędzy przez Narodowy Bank Polski". 

– Podaż dóbr była niewystarczająca do podaży pieniądza, który był w nadmiarze – oznajmił. – Źródła wewnętrznej inflacji są bardzo istotne – dodał.

Obniżka podatków na energię

Według Andrzeja Sadowskiego obniżka podatków na nośniki energii może nie odnieść skutku.

– Nośniki energii są zmonopolizowane – podkreślił ekonomista. – Tam, gdzie jest monopol, obniżanie podatków niewiele da – stwierdził. 

Zdaniem gościa Bartłomieja Graczaka "tylko wzrost konkurencji może spowodować, że rosnące ceny nie będą tak znaczące, a mogą być, w tej walce,  obniżane".

Stopy procentowe

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia odniósł się do słów Andrzeja Glapińskiego. Według prezesa Narodowego Banku Polskiego to w stopach procentowych leży klucz do powstrzymania inflacji.

– Gdyby tak było, to mielibyśmy cudowną różdżkę, dzięki której moglibyśmy dokonywać zmiany kierunku inflacji czy deflacji – skomentował Andrzej Sadowski, zwracając przy tym uwagę na wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy podczas wystąpień publicznych przyznawali, że od momentu ich decyzji do momentu zauważenia pierwszych objawów rynkowych mijało dziewięć miesięcy.

Posłuchaj

10:13
Andrzej Sadowski o poziomie inflacji w Polsce (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Andrzej Sadowski (ekonomista)
Data emisji: 9.12.2021
Godzina emisji: 18.13

bf/pr

Polecane