Reportaż "Przebaczyłam". Bardzo trudna lekcja miłości [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż "Przebaczyłam". Bardzo trudna lekcja miłości [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Przez wiele lat, całe dzieciństwo, młodość, początek dorosłości, Andżelika nie miała dobrych relacji z tatą, który był alkoholikiem – właściwie trudno mówić o jakichkolwiek relacjach z człowiekiem, dla którego najważniejsze były praca, pieniądze i alkohol. Wszystko zmieniło się dopiero wtedy, gdy okazało się, że jest śmiertelnie chory...

Alkoholik w rodzinie

Mężczyzna prowadził warsztat samochodowy, ale był bardzo skąpy: liczył każdą złotówkę, a tymczasem jego dzieci chodziły w dziurawych butach. – On nigdy na wakacje nie wyjechał, tylko: praca, dom, praca, dom. Gdyby nie mama, która załatwiła nam kolonie, to nigdzie byśmy nie wyjechali. Gdyby nie to, nic byśmy nie zobaczyli, bo on nigdzie nie chciał jeździć, tylko praca i liczenie tych pieniędzy – opowiada bohaterka reportażu.

– Tata wcale nie zajmował się nami, nie interesował. Czasami zdarzało się tylko, że prosił nas, abyśmy... nalali mu wódki – wspomina. – Nawet kiedy u mamy wykryto komórki nowotworowe i była w szpitalu na zabiegu ich wycięcia, tata leżał pijany na kanapie – dodaje.

Nigdy nie mogła na niego liczyć, nawet wtedy, gdy miała ataki astmy. A potrafiły być bardzo groźne: jeśli kilka wdechów inhalatora nie pomagało, trzeba było wzywać pogotowie. Ale ojciec uważał, że ona symuluje te ataki. – Były momenty, kiedy mówiłam mamie, że fajnie by było, gdyby ojciec zachorował na jakąś śmiertelną chorobę i zniknął. No i wykrakałam... – mówi kobieta.

Nowotwór go zmienił

Posłuchaj

12:13
Czy przebaczenie uzależnionemu od alkoholu ojcu jest możliwe? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Wybaczyła ojcu. – Wybaczyć zawsze można: rodziny zamordowanych wybaczają mordercy, zgwałcona kobieta potrafi wybaczyć gwałcicielowi... Tak samo ja potrafię mu wybaczyć, bo mimo wszystko widzę, jak on się zmienia – tłumaczy, powstrzymując łzy. – Niekoniecznie musi być tak, że osoba prosi o wybaczenie, tylko osoba pokrzywdzona sama do tego dorasta. I nawet nie musi mówić "tak, wybaczam ci". My to wiemy instynktownie...


***

Tytuł reportażu: "Przebaczyłam"
Autorka reportażu: Dorota Boniecka-Górny
Data emisji: 9.12.2021
Godzina emisji: 18.41

pr

Polecane