"W każdej z rozmów otwierają się ciekawe perspektywy". Waldemar Sulisz gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"W każdej z rozmów otwierają się ciekawe perspektywy". Waldemar Sulisz gościem Trójki
Waldemar SuliszFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

– Poruszam sprawy ważne. W każdej z rozmów otwierają się ciekawe perspektywy – mówił w Trójce Waldemar Sulisz, historyk sztuki i krytyk kulinarny. W swojej książce przytacza rozmowy z osobowościami kultury. Wśród nich znaleźli się Julia Hartwig – poetka i estetka, Franciszek Starowieyski – grafik, Włodzimierz Nahorny – saksofonista jazzowy, czy Jerzy Radziwiłowicz – aktor.  

– Dzisiejsze spotkanie warto rozpocząć rozważaniem nad znaczeniem prowincji i tym, czym jest dla nas obecnie. Niegdyś były to tereny oddalone od stolicy i ośrodków kulturalnych. Miejsca, które z opóźnieniem przyjmowały wszelkie nowinki artystyczne czy modowe. Obecnie przestrzeń nie ma żadnego znaczenia. Coraz więcej ludzi przenosi się z metropolii tam, gdzie do przyrody bliżej, a i do człowieka również. W takich miejscach widać również więcej nieba, co istotne w naszym dzisiejszym spotkaniu – zapraszała Monika Małkowska. 

"Rozmowy na prowincji"

Książka to cykl wywiadów z ludźmi kultury, którzy reprezentują rozmaite jej dziedziny. 

– Złożyły się na nią wywiady, które przeprowadzałem, pracując w mojej gazecie. Lublin jest prowincją, w której pojawia się wielu wspaniałych ludzi. Tak się założyło, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu, a nawet piętnastu lat udało mi się z nimi spotkać właśnie w tym mieście. Myślę, że rozmów mam nagranych około czterystu. W książce jest ich zaledwie dwadzieścia cztery. Dwadzieścia trzy z nich odbyły się w Lublinie. Ta jedna, wyjątkowa – w Lanckoronie. Nie ma w tym przypadku, ponieważ obydwa te miejsca to miasta anielskie – mówił w audycji Waldemar Sulisz, historyk sztuki i krytyk kulinarny. 

Posłuchaj

50:06
Rozmowy o Lublinie i wartościach w życiu. "Rozmowy na prowincji" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Droga do Lublina

– Urodziłem się na Śląsku. Niedługo tam mieszkałem. Moja mama wróciła do Dębicy. To właśnie tam, w Galicji, się wychowałem i chodziłem do gimnazjum. Studia rozpocząłem w Krakowie. Energia studiowania przerwała jednak ten tok. W tym czasie w Lublinie utworzone zostały studia teatrologiczne i tak właśnie przeniosłem się do tego miasta – wspominał.

Czytaj także:

Rozmowy wyjątkowe

– Każdy z moich rozmówców był w Lublinie w jakimś celu. Niektórzy mieszkają i tworzą w tym mieście. Inni bywają przy okazji spektakli czy koncertów. Związki bywały różne, jednak zatrzymywaliśmy się na chwilę. Podczas rozmowy każdy z rozmówców mówił o tym, jakie ma spojrzenie na temat Lublina. Jedni widzieli w nim włoskie miasteczko, inni porównywali do Krakowa, a pozostali mówili, że jest piękny architektonicznie. Każdy jednak podkreślał, że jest coś niezwykłego, jakieś powietrze, czy prądy między niebem a ziemią, które wyróżniają to miasto spośród innych. Pomyślałam, że Lublin jest punktem, który będzie spinał moje rozmowy – ciągnął autor książki.

– Rozmowy nie dotyczą jednak tylko miasta. Poruszamy sprawy ważne, takie jak miłość, wiara i to, co jest ważne w życiu. W każdej z rozmów otwierają się ciekawe perspektywy. Teraz, gdy oddaję czytelnikom ten zbiór, pomyślałam, że to rodzaj daru, którym mogę się podzielić – podkreślił. 

Autorami książki "Rozmowy na prowincji" są Waldemar Sulisz oraz dziennikarka Joanna Zętar. Publikację zdobi wybór obrazów fotograficznych Edwarda Hartwiga. Premiera będzie miała miejsce w małopolskiej Lanckoronie 10 grudnia 2021 roku. 

***

Waldemar Sulisz to fan Lublina, miłośnik kultury i kuchni Kresów. Od wielu lat organizuje Europejski Festiwal Smaku, podczas którego zachęca do poznawania nowych potraw, aktywizuje życie miasta, mieszkańców, promuje ideę slow food oraz wspiera lokalną przedsiębiorczość gastronomiczną, łącząc przy tym różne dyscypliny twórcze, zwłaszcza muzykę, z kreatywnym gotowaniem. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 8.12.2021
Godzina emisji: 21.09

zch

Polecane