Justyna Święty-Ersetic: wszystko zaczęło się przypadkiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Justyna Święty-Ersetic: wszystko zaczęło się przypadkiem
Justyna Święty-Ersetic z medalami olimpijskimi zdobytymi na igrzyskach w TokioFoto: Forum/Mateusz Włodarczyk

– Nigdy nie myślałam, że będę zawodowo zajmować się bieganiem. Jako dziecko w podstawówce pojechałam na jedne, drugie zawody – wspomina Justyna Święty-Ersetic. Po pierwszych sukcesach zdecydowała się na gimnazjum sportowe, ale jak przyznaje, już po pierwszym treningu bardzo żałowała swojej decyzji.

Justyna Święty-Ersetic podsumowując rok 2021, w którym zdobyła m.in. złoty medal w sztafecie mieszanej 4 × 400 na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, przyznała, że ten rok będzie się jej zawsze kojarzył z dużą radością i spełnieniem marzeń. – Z drugiej strony będę pamiętała, ile ta ostatnia prosta mnie kosztowała. Przez całą swoją karierę sportową omijałam kontuzje szerokim łukiem, a niestety w tym roku na ostatniej prostej przypałętała się pierwsza kontuzja, potem wirus, potem druga kontuzja… To bardzo bolało. Igrzyska w Tokio miały być spełnieniem moich marzeń, a do ostatniego dnia nie wiedziałam, czy uda mi się na nich wystartować – przyznaje lekkoatletka. 

Wsparcie kibiców, wsparcie najbliższych

Tegoroczne igrzyska, które były już trzecimi w jej karierze, były inne także ze względów pandemicznych. Mówiąc, o wrażeniach z rywalizacji na najwyższym światowym poziomie przy pustych trybunach, Justyna Święty-Ersetic przyznała, że było to dziwne uczucie, bo dla niej bieganie przy gorącym dopingu z trybun jest niesamowitym wrażeniem, choć nie zawsze tak było. W trakcie rywalizacji w Londynie w 2012 roku po spojrzeniu na wypełnione do końca trybuny miała ochotę… uciec. 

Czy związek z innym wyczynowym sportowcem to ułatwienie, czy utrudnienie? – Bardzo dobrze siebie rozumiemy. Wiemy, ile musimy poświęcić, ile nas to kosztuje, rozumiemy, dlaczego nas ciągle nie ma w domu – opowiada rozmówczyni Kasii Ciepielewska, Łukasza Sobolewskiego. Jednak powroty ze zgrupowań do pustego domu bywają trudne. Obecnie do takich sytuacji dochodzi rzadziej, od kiedy Dawid Ersetic, mąż lekkoatletki zakończył swoją zapaśniczą karierę.

Zobacz także:

Posłuchaj

1:43:47
Justyna Święty-Ersetic o sportowej rywalizacji i eksperymentowaniu w kuchni (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Justyna Święty-Ersetic odnosiła sukcesy już jako nastolatka, jednak to na mistrzostwach Europy w lekkoatletyce w 2018 roku w Berlinie przeszła do historii polskiego sportu. W ciągu półtorej godziny na jej koncie pojawiły się dwa złote medale w biegu na 400 metrów. Tym samym stała się najszybszą Polką na tym dystansie od czasów Ireny Szewińskiej, jednej z najwybitniejszych lekkoatletek w historii

Jednak największy sukces był jeszcze przed nią – podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 Justyna Święty-Ersetic zdobyła złoty medal w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów oraz srebrny medal w sztafecie kobiet na 4 × 400 metrów. W sierpniu 2021 została za to oznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


5 UNFORGETTABLE Justyna Święty-Ersetic performances!/European Athletics

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Kasia Ciepielewska, Łukasz Sobolewski
Gość: Justyna Święty-Ersetic (lekkoatletka)
Data emisji: 04.11.2021
Godziny emisji: 11.06

gs

Polecane