Jolanta Brzeska i jej wstrząsająca historia na dużym ekranie. "Lokatorka" Michała Otłowskiego polską premierą tygodnia

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Jolanta Brzeska i jej wstrząsająca historia na dużym ekranie. "Lokatorka" Michała Otłowskiego polską premierą tygodnia
Kino SF z lat 50. miało ogromny wpływ na rozwój filmów klasy BFoto: shutterstock/Fer Gregory

Dekadę temu Jolanta Brzeska – aktywistka sprzeciwiająca się tzw. dzikiej prywatyzacji i współtwórczyni Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, została odnaleziona zamordowana w Lesie Kabackim w Warszawie. Nazwiska winnych jej śmierci nie są znane do dzisiaj. W piątek 3 grudnia swoją premierę miał film "Lokatorka", nawiązujący do tej głośnej na początku 2011 roku sprawy. W "Trójkowo, filmowo" opowiedzieli o nim reżyser Michał Otłowski oraz odtwórczynie głównych ról kobiecych.

 • Film "Lokatorka" to film inspirowany prawdziwą, wstrząsającą historią warszawskiej aktywistki Jolanty Brzeskiej, ofiary tzw. dzikiej reprywatyzacji. Dramat sensacyjny w reżyserii Michała Otłowskiego otrzymał nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej w Gdyni
 • Najważniejszy udział w filmie mają postaci kobiece – tytułowa "Lokatorka", czyli zainspirowana Jolantą Brzeską Janina Markowska, jej córka Marta oraz Anna Szerucka – młoda policjantka badająca sprawę śmierci kobiety. Z całą premedytacją chciałem, żeby to kobieta była nosicielką dobrej energii – powiedział w Trójce Michał Otłowski
 • W filmie, który od piątku 3 grudnia można oglądać w kinach, pojawili się także m.in. Jan Frycz, Piotr Głowacki i Marcin Czarnik

Filmowa historia Jolanty Brzeskiej nagrodzona w Gdyni

Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat sensacyjny w reżyserii Michała Otłowskiego we wrześniu został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Złotego Lwa za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą odebrała Sławomira Łozińska, która wcieliła się w postać tytułowej "Lokatorki". "Lokatorka" zdobyła też dwie nagrody na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. 

Historia ukazana w filmie "Lokatorka" w reżyserii Michała Otłowskiego nawiązuje do głośnej sprawy zamordowanej działaczki społecznej zaangażowanej w obronę eksmitowanych lokatorów. Mimo że od przedstawionych wydarzeń minęło już 10 lat, na murach budynków w całej Warszawie nadal można zobaczyć graffiti z wizerunkiem Jolanty Brzeskiej i hasłem "Wszystkich nas nie spalicie". Jeden z nich zobaczył Michał Otłowski.

– Nie wiedziałem, kim jest Jolanta Brzeska, ale to hasło-krzyk we mnie zostało. Jakiś czas później Jacek Matecki przekazał mi scenariusz. Po przeczytaniu zdałem sobie sprawę, że jest to historia, która dotyka wielkiego społecznego problemu i nieszczęścia dziesiątek tysięcy ludzi, którzy zostali dotknięci tym procederem. Nie miałem wątpliwości, czy zaangażować się w ten projekt – wspomina reżyser w "Trójkowo, filmowo".

Nie tylko tytułowa "Lokatorka". Kobiety na pierwszym planie

Realizacja filmu przypadła na okres wybuchu pandemii. Sławomira Łozińska, która wcieliła się w rolę Janiny Markowskiej (takie nazwisko twórcy filmu nadali postaci inspirowanej Jolantą Brzeską), na konferencji prasowej na FPFF w Gdyni mówiła: Jestem pełna podziwu dla nas wszystkich, że mimo tych wypadków udało nam się zrobić film w napięciu takim, jakie było potrzebne. Ten film musiał być zrobiony w niesłychanej dyscyplinie i porządku. Temat jest tu najważniejszy, zwłaszcza że dla wielu mieszkańców Warszawy nadal jest bardzo bliski.

W filmie "Lokatorka" Michała Otłowskiego to kobiety są na pierwszym planie. Główną bohaterką, wbrew pozorom, nie jest filmowa Jolanta Brzeska, a komisarz Anna Szerucka, która na własną rękę rozpoczyna śledztwo w sprawie śmierci aktywistki. Postać młodej policjantki jest pierwszą dużą rolą w dorobku Ireny Melcer. 

– Niestety jest to postać fikcyjna. "Niestety" bo wydaje mi się, że moja bohaterka jest kimś, kogo brakuje w takich sprawach – kimś, kto na świeżo i, być może, naiwnie, jest poza tymi wszystkimi układami – powiedziała aktorka na konferencji w Gdyni. – Z całą premedytacją chciałem, żeby to kobieta była nosicielką dobrej energii, walczyła i przełamywała te wszystkie bariery, które stawia jej sytuacja przedstawiona w filmie – skomentował swój wybór Michał Otłowski.

Jako Marta, córka Janiny Markowskiej/Jolanty Brzeskiej wystąpiła Barbara Jonak (wcześniej Barbara Kurzaj). – Czułam dużą odpowiedzialność, bo nie jest to postać fikcyjna. Ta historia się wydarzyła, Za tym stoją ludzie, lęk, prawdziwe łzy – podkreślała. 

"Lokatorka" w kinach od 3 grudnia

Mimo że w "Lokatorce" to kobiety są siłą napędową przedstawianych wydarzeń, w obsadzie nie zabrakło znaczących postaci męskich, w które wcielili się znakomici aktorzy: Krzysztof Stroiński, Jan Frycz, Tomasz Sapryk, Piotr Głowacki, Marek Kalita czy Marcin Czarnik.

Film "Lokatorka" Michała Otłowskiego od piątku 3 grudnia można oglądać w kinach.

LOKATORKA - oficjalny zwiastun/KinoSwiatPL

W audycji ponadto:

 • Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" (Poznań, online – 5-12.12.2021). W programie rozmowa z dyrektorem festiwalu Jerzym Moszkowiczem oraz zapowiedzi programowe;
 • Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2020/2021 – rozmowa z tegoroczną laureatką Magdaleną Koleśnik nagrodzoną za główną rolę w filmie "Sweat" w reżyserii Magnusa von Horna. Aktorka opowiedziała m.in. o nowych rolach filmowych;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk (Warszawa, do 5.12.2021). Ryszard Jaźwiński przedstawił najciekawsze propozycje programowe na weekend;
 • Tydzień Kina Hiszpańskiego – zapowiedzi programowe;
 • aktualności filmowe;
 • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

Posłuchaj

50:09
Historia śledztwa w sprawie Jolanty Brzeskiej. Michał Otławski o filmie "Lokatorka" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Michał Otłowski (reżyser filmu "Lokatorka"), Sławomira Łozińska (odtwórczyni roli Janiny Markowskiej w filmie "Lokatorka"), Irena Melcer (odtwórczyni roli Anny Szeruckiej w filmie "Lokatorka"), Barbara Jonak (odtwórczyni roli Marty Markowskiej w filmie "Lokatorka"), Jerzy Moszkowicz (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"), Magdalena Koleśnik (aktorka, odtwórczyni roli Sylwii Zając w filmie "Sweat" Magnusa von Horna)
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 16.07

kr


Polecane