Barbórka, czyli o Barbarach, Baśkach i z Baśkami w roli głównej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Barbórka, czyli o Barbarach, Baśkach i z Baśkami w roli głównej
Orkiestra górnicza przeszła ulicami osiedla Nikiszowiec w Katowicach z okazji obchodów Barbórki.Foto: PAP/Hanna Bardo

Święta Barbara to nie tylko opiekunka górników. – Jest ona także patronką hutników, rybaków, marynarzy i żołnierzy, ze szczególnym uwzględnieniem artylerzystów. Czuwa ona nad zawodami podwyższonego ryzyka, a także patronuje dobrej śmierci – przypomina Monika Małkowska autorka audycji "Francuski łącznik"

Barbórka, czyli imieniny Barbary to jak zauważa prowadząca audycję Monika Małkowska już preludium do Bożego Narodzenia. – A przede wszystkim wigilia Mikołajkowego szaleństwa i przede wszystkim przywołanie tradycji, o której może nie wszyscy wiedzą – przyznaje.

Barbara pochodziła z pogańskiej rodziny. Przyszła święta słynęła z nieprzeciętnej urody i intelektu, dlatego ojciec posłał ją na nauki do Nikomedii (dzisiejszy Izmit), aby zdobyła wykształcenie. Właśnie tam Barbara zetknęła się z chrześcijaństwem i postanowiła przyjąć chrzest. Nie spodobało się to jej ojcu, który próbował zmusić ją do wyparcia się wiary, a w końcu doniósł na nią do władz, prześladujących chrześcijan. Barbarę więziono ją w wieży. Prawdopodobnie w roku 305 została ścięta mieczem. Przed śmiercią dzisiejszą patronkę górników miał odwiedzić anioł z kielichem i hostią, które zostały jej atrybutami, uwiecznianymi wraz z nią na ikonach.

Według górniczej tradycji Barbórka rozpoczyna się od porannej uroczystej mszy przy figurze św. Barbary. Do zwyczaju należy też wędrówka górniczej orkiestry, przy akompaniamencie hymnu maszerującej po osiedlach zamieszkanych przez górników i dyrekcję kopalni. W Barbórkę odbywają się uroczyste akademie, spotkania, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze. Poza górnikami Barbórkę obchodzą geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. 

Posłuchaj

51:51
Barbary dziś i przed laty, bohaterki i zwykłe dziewczyny. Historie połączone imieniem (Francuski łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów: 

The Guy Who Sings Your Name Over and Over "The Barbara Song"
Didier Barbelivien "A Barbara"
Barbara & Georges Moustaki "La dame brune"
Fabrizio De Andrè "La canzone di Barbara"
Barbara Hendricks "I got rhythm"
Johnny Cash "The Ballad Of Barbara"
Barbara Hendricks "Crépuscule"
Casa "Dis, quand reviendras tu?"
Chór Dana "Barbara"
Barbra Streisand, Kris Kristofferson "Evergreen"
Barbara Krafftówna "Dziewica Anastazja"
Barbara "Dis, quand reviendras-tu?"
Maryla Rodowicz "Barbara Ubryk"

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 15.07

gs

Polecane