Rośnie napięcie na linii Rosja-Ukraina. Czy to początek nowego starcia mocarstw?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rośnie napięcie na linii Rosja-Ukraina. Czy to początek nowego starcia mocarstw?
Ukraińscy żołnierze w okopie na linii frontu w pobliżu Swietłodarska, niedaleko miasta Gorłówka kontrolowanego przez prorosyjskich bojownikówFoto: PAP/EPA/ANATOLII STEPANOV

– Antony Blinken miał ostrzec swojego rosyjskiego odpowiednika przed poważnymi konsekwencjami, które czekają, jeśli Rosja dokona inwazji. Mówił o środkach ekonomicznych w wysokim stopniu oddziaływania, co może oznaczać próbę odcięcia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego – ocenia Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz zajmujący się tematyką międzynarodową. 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkali się pod koniec tygodnia. – Tematem rozmowy była gwałtowna eskalacja napięcia na Ukrainie. Z docierających do nas informacji wynika, że Rosja mogła zgromadzić wokół ukraińskich granic nawet 100 tys. żołnierzy. Coraz częściej mówi się o tym, na to wskazują również dane wywiadu zarówno ukraińskiego, jak i amerykańskiego, że na przełomie stycznia i lutego mogłoby dojść do pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę – mówi rozmówca Witolda Lazara.

Gość "Trójki do trzeciej" zwraca uwagę, że podczas spotkania Antony Blinken i Siergiej Ławrow mówili jak gdyby dwoma językami. – Trudno było znaleźć punkty styczne. Blinken wzywał Rosję do wznowienia negocjacji pokojowych z Ukrainą w ramach tzw. formatu normandzkiego. Z kolei Ławrow twierdził, że to Ukraina uchyla się od tego formatu. Co więcej, zażądał od Waszyngtonu stworzenia alternatywnego kanału dialogu bezpośrednio z Kremlem – przypomina. W jego ocenie to pokazuje dwie zupełnie inne filozofie prowadzenia stosunków międzynarodowych. – Stany Zjednoczone, które mówią o międzynarodowych formatach, szerokim polu negocjacyjnym, wspólnym rozwiązywaniu problemów, i Rosja, która uwielbia relacje bilateralne, która chce pokazywać, że dzisiaj rozpoczyna się nowy koncert mocarstw, że to dwie wielkie potęgi – Rosja i Stany Zjednoczone będą decydować – ocenia.

Zobacz także:

W rozmowach w Sztokholmie Antony Blinken dodał, że Ukraina nie stwarza zagrożenia dla rosyjskiego bezpieczeństwa i nie szuka konfrontacji. Podkreślił, że odpowiedzialnością Rosji jest deeskalacja napięć na granicy obu państw. Blinken powiedział również, że Stany Zjednoczone są gotowe do pracy z Rosją i Ukrainą nad wspólnym, dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu. 

Posłuchaj

50:16
Rosną napięcia na linii Rosja-Ukraina. Czy czeka nas dalsza destabilizacja w regionie? (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
W audycji ponadto m.in.:
  • Barbados. Królowa Elżbieta II przestała być głową państwa. Wyspa stała się republiką; 
  • Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Rydze; 
  • Pojawił się nowy wariant koronawirusa nazywany omikron. 

Barbados declares Rihanna a national hero during republic ceremony/Guardian News

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Tomasz Grzywaczewski (dziennikarz zajmujący się tematyką międzynarodową)
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 14.07

gs

Polecane