Już nie tylko obroża. Ubranka dla psa – potrzebne czy krzywdzące?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Już nie tylko obroża. Ubranka dla psa – potrzebne czy krzywdzące?
Ubranka dla psa potrafią być tak samo kosztowne jak odzież ich właścicieli. Za proste ocieplane szelki zapłacimy 100 zł, a sweterek topowej marki to wydatek nawet 500 złFoto: shutterstock.com

Jeszcze kilkanaście lat temu psy, nawet zimą, nosiły tylko obroże. Dziś coraz częściej obroża zostaje zastąpiona przez szelki, a używane są też takie części psiej garderoby jak kurtki, kamizelki, derki, buty, sweterki, a na specjalne okazje nawet… sukienki z cekinami i krawaty. W którym momencie moda dla psów przekroczyła granicę fanaberii? Czy ubranka są naszym pupilom potrzebne, czy może tylko je krzywdzą?

Nie tylko obroża i szelki 

Ubranka dla psa w ciągu ostatnich kilku lat zdobyły wielu zwolenników, a propozycje wystrojenia naszego czworonoga z roku na rok są coraz ciekawsze.

– 15 lat temu, kiedy klienci przychodzili, aby kupić ciepłe ubranko dla psa, byli trochę zawstydzeni. Teraz nabrali odwagi i szukają stylistycznie ciekawych rozwiązań wykonanych z dobrych, sprawdzonych materiałów. Obserwujemy też coraz większą odwagę, jeżeli chodzi o kolorystykę. Hitem tegorocznych kolekcji jest kolor musztardowy i butelkowa zieleń – wymienia Anna Jaszczuk, pracownica jednego ze sklepów oferujących modne ubranka dla psów.

Pies w butach – tak czy nie?

Kolor jednak nie jest istotny (szczególnie dla psów, które nie widzą barw tak jak ludzie). Ma być praktycznie, a nie śmiesznie. – Wszystko z umiarem – apeluje Justyna Piesiewicz, trenerka psów i behawiorystka. – Jeżeli na zewnątrz jest 8 stopni i nie ma wiatru, nie ubierajmy psów w swetry, bo możemy doprowadzić do tego, że kiedy naprawdę będzie zimno, pies będzie się łatwiej przeziębiał – ostrzega.

Jeżeli już chcemy ubierać psa na chłodne spacery, warto sprawić mu buty. Przydają się one zimą, gdy bryłki lodu zbierają się pomiędzy opuszkami. Ponadto buty dla psa chronią przed wniknięciem w ewentualną ranę soli, którą posypuje się drogi.

– Nie chodzi o to, żeby było śmiesznie, tylko żeby było praktycznie. U człowieka smak w doborze ubiorze zdobi, a u psa chociaż niech nie przeszkadza – podsumowuje prezes Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego Anna Wojciechowska.

Posłuchaj

3:05
Ubranka i buty dla psa – kiedy warto je zakładać, a kiedy są tylko fanaberią właściciela? (Zapraszamy na Weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura (Polskie Radio)
Data emisji: 04.11.2021
Godzina emisji: 6.45

kr


Polecane