Barbórka, czyli o Barbarach, Baśkach i z Baśkami w roli głównej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Barbórka, czyli o Barbarach, Baśkach i z Baśkami w roli głównej
Figurka św. Barbary w Zabytkowej Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach Foto: Forum/Joanna Borowska

4 grudnia to Barbórka – Dzień Górnika. Czym Barbara ujęła górniczy stan, że okrzyknięto ją patronką tych, co pracują w kopalniach? Poza górnikami św. Barbara opiekuje się wszystkimi, którzy podczas pracy ryzykują życie: hutnikami, rybakami, flisakami, kamieniarzami, ludwisarzami, marynarzami oraz żołnierzami ze szczególnym uwzględnieniem artylerzystów. Ponadto, patronuje dobrej śmierci. A to dlatego, że sama doznała śmierci męczeńskiej.

Barbara pochodziła z pogańskiej rodziny. W Nikomedii, gdzie udała się na naukę, zetknęła się z chrześcijaństwem. Wskutek donosu, który złożył na nią jej własny ojciec, uwięziono ją w wieży. Prawdopodobnie w roku 305 została ścięta mieczem. Przed śmiercią dzisiejszą patronkę górników miał odwiedzić anioł z kielichem i hostią, które zostały jej atrybutami, uwiecznianymi wraz z nią na ikonach.

Według górniczej tradycji Barbórka rozpoczyna się od porannej uroczystej mszy przy figurze św. Barbary. Do zwyczaju należy też wędrówka górniczej orkiestry, przy akompaniamencie hymnu maszerującej po osiedlach zamieszkanych przez górników i dyrekcję kopalni. W Barbórkę odbywają się uroczyste akademie, spotkania, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze. 
Poza górnikami Barbórkę obchodzą geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

***

Do słuchania audycji "Francuski łącznik" w sobotę (3 grudnia) od godz. 15.05 do godz. 16.00) zaprasza Monika Małkowska.

Polecane