Szopki krakowskie – bożonarodzeniowa tradycja z Krakowem w tle
2021-12-03, 11:12 | aktualizacja 2021-12-04, 13:12
Są wykonywane z papieru, kartonu czy stanioli. Czasem są ruchome, a czasem wielopoziomowe, ale zawsze przedstawiają scenę narodzenia Chrystusa i krakowskie budowle. Po rocznej przerwie związanej z pandemią na ulice Krakowa powróciły bożonarodzeniowe szopki krakowskie. Tradycyjnie kolorowy pochód szopek krakowskich przeszedł po Rynku Głównym spod pomnika Adama Mickiewicza do Pałacu Krzysztofory, by wziąć udział w konkursie na tę najpiękniejszą.
Szopki krakowskie i konkurs z tradycją
Tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek krakowskich trzy lata temu została wpisana na reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO, a sami mieszkańcy Krakowa szopki bożonarodzeniowe budują już od XIX wieku. W 1937 roku historyk sztuki i wielki miłośnik szopkarskiej tradycji Jerzy Dobrzycki, zorganizował pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę. W tym roku odbywa się już 79 edycja.
Jak wygląda klasyczna szopka krakowska?
Co roku na konkursie szopek krakowskich pojawiają się zarówno nowe osoby, jak i te, które zgłaszają swoje szopki od lat. Do tej drugiej grupy należy Kinga Kochan, której szopka bożonarodzeniowa powstawała przez miesiąc. Co się w niej znalazło?
– Klasyczna szopka krakowska musi zawierać przede wszystkim elementy krakowskie – zabytki i kopuły. Artyści wzorują się nawet na najmniejszych detalach. Muszą być wieżyczki, złotko, staniole. Im bardziej kolorowo, im więcej krakowskich dodatków, tym lepiej – mówi rodowita krakowianka.
Opowieść o narodzinach Chrystusa i Krakowie
Jak podkreśla Małgorzata Niechaj, organizator konkursu i wystawy pokonkursowej szopek krakowskich, oprócz wyglądu, w szopce liczy się opowieść. – Szopka krakowska posiada narrację o Krakowie, czyli postaci z legend, tradycji, historii, symbolikę krakowską, architekturę Krakowa i sceny z Bożego Narodzenia. Różne elementy można dostrzec dopiero po zajrzeniu do środka każdej szopki.
Ogłoszenie laureatów konkursu na najpiękniejszą i najbardziej efektowną szopkę krakowską nastąpi w niedzielę 5 grudnia o godz. 14.00 w sali Miedzianej pałacu Krzysztofory.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 03.12.2021
Godzina emisji: 10.27
kr