Zrób to sam, czyli majsterkowanie zawsze modne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zrób to sam, czyli majsterkowanie zawsze modne
Majsterkowanie to hobby dla wszystkich pokoleńFoto: Shutterstock

3 grudnia to Światowy Dzień Majsterkowicza. Ponadto tego dnia urodziny obchodzi Adam Słodowy, najsłynniejszy majsterkowicz w Polsce. Czy w dzisiejszych czasach potrzebne rzeczy wolimy sami tworzyć czy je jednak kupować? Naprawiać czy wymieniać na nowe? Odpowiedzi na te pytania poszukiwał Trójkowy reporter.

Wydawałoby się, że w czasach powszechnej dostępności wszystkiego majsterkowanie stanie się ekskluzywnym hobby. Tymczasem mająca coraz większy wpływ na nasze życie ekologia z jednej strony stawia na ograniczanie produkcji i używania tanich, jednorazowych produktów, z drugiej – stymuluje działania DIY (Do It Yourself, czyli zrób to sam), które stają się coraz bardziej modne. A jak się okazuje, Polacy wciąż chętnie majsterkują.


Posłuchaj

3:19
Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Majsterkowania i urodziny Adama Słodowego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Kobiety z obcęgami w ręku

Tradycyjnie majsterkowiczem w rodzinie był mężczyzna. Teraz jednak się to zmienia. – Czasami zdarza mi się majsterkować: ostatnio przykręcałam półkę do ściany. Bo jak to mój tata mówi: jak będę miała męża łajzę, to będę musiała umieć to sama zrobić – stwierdza jedna z zapytanych pań. – Mam dużo klientów wśród kobiet. Mąż gotuje zupę, a ona robi: przykręca kątownik, wzmacnia szufladę – potwierdza Krzysztof Prędota ze sklepu dla majsterkowiczów.

Najsłynniejszy majsterkowicz Rzeczypospolitej

Prawdziwy majsterkowicz nie boi się żadnych wyzwań: sklei, podmaluje, zbije, uszczelni, dokręci co trzeba. Ma własną skrzynkę z narzędziami, a w niej obowiązkowo młotek, kombinerki, szczypczyki, śrubokręty, miernik napięcia oraz, od pewnego czasu, słynną srebrną taśmę nazywaną popularnie "MacGyverem".

Nie ginie też pamięć o Adamie Słodowym, najsłynniejszym majsterkowiczu Rzeczypospolitej. – To był wspaniały człowiek, miło się go wspomina – mówią ludzie. Nasz rodzimy MacGyver, który gwiazdora amerykańskiego serialu wyprzedził o dobre 30 lat, 3 grudnia obchodziłby 98. urodziny.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 3.12.2021
Godzina emisji: 6.50
pr

Polecane