Wesołe bakterie, nieistniejące książki i inne koncepty Stanisława Lema

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wesołe bakterie, nieistniejące książki i inne koncepty Stanisława Lema
Stanisław Lem w swoim domu, rok 1973Foto: PAP/Irena Jarosińska

– Nie ma nic bardziej ponurego od humorystów… no ja nie jestem aż taki ponury, ale uważałem, że chodzi o to, żeby nie nudzić zanadto – wyznał Stanisław Lem podczas naszej rozmowy, którą prowadziliśmy w 1998 roku, kiedy zostały wydane w jednym tomie jego "Apokryfy", czyli parodie różnych poetyk powieściowych. Wcześniej ukazywały się w tomach: "Doskonała próżnia", "Wielkość urojona. Prowokacja" oraz "Biblioteka XXI wieku". Choć naturalnie, pisząc wstępy do nieistniejących książek czy ich recenzje, bawił czytelników, pozostawał nade wszystko filozofem.

Do tej jego strategii nawiązał autor sztuk – badacz języka – Marek Kochan, realizując premierę listopadową na Scenie Teatralnej Trójki. Przed premierą (28 listopada) mieliśmy szansę rozmawiać bardzo krótko, postanowiliśmy więc spotkać się ponownie, w tym wydaniu Trójki pod Księżycem.


Marek Kochan Marek Kochan

Kontynuujemy zarazem finalizowanie Roku Stanisława Lema. Czterech co prawda patronów ma ten, kończący się – szczęśliwie – rok, ale wyjątkowa atrakcyjność Lema wydaje się niepodważalna. Pozostali pisarze, patronujący 2021 rokowi, mają inne cechy, wyróżniające ich w świecie literatury. 

Poczucie humoru Lema, inteligencja "nie z tej ziemi", szaleństwo wyobraźni, sprawiają, że tak trudno z nim się rozstać. Jego gigantyczny "dorobek literacko-filozoficzny" pozostanie oczywiście, ale pretekstów, by do niego powracać nie będzie zbyt wielu w najbliższej przyszłości. Wrócimy więc w tym wydaniu do wybranych wypowiedzi z nagranej 24 lata temu rozmowy i spróbujemy porozmawiać o tym, co autor "Solaris" ważnego nam mówi dzisiaj.


Stanisław Lem Forum 1200.jpg
"Lem. Alterbiografia" – premiera na STT [POSŁUCHAJ]

Zamykając powoli rok 2021, nie chcielibyśmy "fiksować się" na ewentualnym katastroficznym przesłaniu, które można wyczytać z książek patrona roku. Szary czas "prosi nas": "nie poddawajmy się". Postawiliśmy więc na dystans i na humor. Spróbujemy skoncentrować się po prostu na jasnej stronie Lema.


Posłuchaj

1:54:01
Koncepty Stanisława Lema, premiery operowe i pożegnania muzyczne (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

A poza tym sytuacja, jaka jest, każdy wie. Teatry spieszą się, by zdążyć z premierami. I znów – największe wyzwania czekają największe zespoły teatralne, czyli opery. Postaramy się do nich zajrzeć.


Teatr Wielki Opera Narodowa "La Boheme" - plakat Teatr Wielki Opera Narodowa "La Boheme" - plakat

Najbliższa premiera – już 3 grudnia w Operze Narodowej w Warszawie. "La Boheme", czyli "Cyganerię" Pucciniego przygotowała Barbara Wysocka – młoda reżyser, aktorka, a już doświadczona. Na narodowej scenie operowej zrealizowała sześć premier. Rekordzistka!

A muzycznie – między innymi pożegnaliśmy Stephena Sondheima, który odszedł 26 listopada. Gigant amerykańskiego musicalu dożył pięknego wieku 91 lat, a jednak żal.


***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 3.12.2021
Godzina emisji: 0.05

(tekst: Barbara Marcinik)

Polecane