Problemy współczesnego świata i Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Problemy współczesnego świata i Polski
Elżbieta Królikowska-Avis była gościem Klubu TrójkiFoto: PAP/Leszek Szymański

Elżbieta Królikowska-Avis to wieloletnia korespondentka mediów polskich w Wielkiej Brytanii oraz osoba silnie zaangażowana w życie polskiej społeczności dziennikarskiej. Jej najnowsza książka "Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości" doskonale wpisuje się w bieżące wydarzenia polityczne, kulturalne w Europie i na świecie. To nie są teoretyczne rozważania, ale zapis konkretnych problemów, z jakimi boryka się nasz współczesny świat, także Polska.

– Ta książka jest swoistą kontynuacją poprzedniej mojej książki "Róg Piccadilly i Nowego Światu", która opowiadała o Wielkiej Brytanii jako kolebce demokracji. I o tym, jak ważna jest demokracja, że bez niej nie można właściwie budować struktur państwa. Że demokracja dotyczy właściwie wszystkich poziomów funkcjonowania państwa i obywatela. I przekłada się na parlament, organizacje pozarządowe, media, na indywidualne życie każdego – mówi gość Wojciecha Reszczyńskiego. – Natomiast w "Cywilizacji Zachodu na rozdrożach wartości" mówię o psuciu demokracji: jak Zachód niszczy te wartości, które sam przez wiele setek lat budował i kultywował.

Demontaż demokracji

Demokracja brytyjska ma 800 lat, ale jest rozdzierana przez szaleństwa poprawności politycznej. – Obserwowałam przez 30 lat rozwój tego trendu, narastanie niechęci do chrześcijaństwa i chrześcijan (do dziś nazywanych w Wielkiej Brytanii papistami), umacnianie złej opinii na temat księży, konserwatystów – wymienia Elżbieta Królikowska-Avis. – Bastionem poprawności politycznej jest, o zgrozo, BBC, utrzymywana z abonamentu płaconego przez odbiorców – wskazuje.

– W demontażu demokracji w Wielkiej Brytanii, na Zachodzie biorą udział parlamenty, partie polityczne, także konserwatyści. Obecnie konserwatyści brytyjscy nie są już konserwatystami, ale mienią się "Modern Compassionate Conservatist" (Nowoczesnymi Współczującymi Konserwatystami). A rzecz polega na tym, że połowa programu została ściągnięta przez Davida Camerona już w 2010 roku  kiedy po raz pierwszy wygrał wybory  z programu "Trzeciej drogi" laburzysty Tony'ego Blaira – tłumaczy Trójkowy gość. – I tu nastąpiło przekształcenie się programu konserwatywnego w coś, co w nikłym stopniu przypomina konserwatyzm...

Rozwój po sinusoidzie, nie po spirali

– Wciąż powtarzam, że świat nie rozwija się po linii spiralnej do góry, ale po sinusoidzie. Spójrzmy na historię Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy naszą: jednak po sinusoidzie. I tu jest promyk nadziei, że jednak będzie lepiej. Jeżeli będziemy bardzo ciężko i wszyscy pracowali, to przyjdzie ten moment... – mówi.


Posłuchaj

49:06
Elżbieta Królikowska-Avis (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Gość: Elżbieta Królikowska-Avis (dziennikarka mediów polskich w Wielkiej Brytanii)
Data emisji: 2.12.2021
Godzina emisji: 21.08
pr

Polecane