Piękne emocje i niedopowiedzenia zaklęte w dźwiękach

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Piękne emocje i niedopowiedzenia zaklęte w dźwiękach
Mateusz TomaszukFoto: Archiwum prywatne

Kosmiczny nastrój, progresywne brzmienia i odpowiednia porcja melancholii – to wszystko znalazło się w ośmiu utworach, które zabrzmiały w 58. wydaniu nocnej audycji Mateusza Tomaszuka.

– Przed nami sporo tzw. długasów, utworów przekraczających osiem, dziewięć z czasem nawet dziesięć minut – zapowiedział na starcie audycji Mateusz Tomaszuk. Na początek jednak zabrzmiał o wiele krótszy utwór "Alchemy" firmowany nazwą Jasmeno.

Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Slavomir Maria Nietupski, a w międzynarodowym składzie są m.in. włoski wokalista i multinstrumentalista Andrea Boccarusso oraz amerykańska harfistka Gabriela Gutierrez. Najnowszy album grupy nosi tytuł "Elixir". – Myślę, że miłośnicy dźwięków Roberta Milesa, Mike Oldfielda i grupy Pink Floyd mogą poczuć się nim usatysfakcjonowani – mówił gospodarz "Konstelacji M.".

W gronie zaprezentowanych "długasów" znalazła się instrumentalna kompozycja zespołu Camel pochodząca z płyty "I Can See Your House from Here" z 1979 roku. – Ile pięknych emocji można umieścić w utworze bez słów. Ile niedopowiedzeń, ile historii opowiedzianych na nowo. W końcu za każdym razem ta opowieść nie musi brzmieć tak samo – mówił Mateusz Tomaszuk.

O podtrzymanie kosmicznej atmosfery audycji zadbała brytyjska formacja Coil. Jej poświęcony Williamowi Blake'owi utwór "The Dreamer Is Still Asleep" został zaczerpnięty z albumu o znamiennym tytule "Music to Play in the Dark Vol. 1" wydanego ponad dwie dekady temu.

Lista utworów:

 1. Jasmeno – "Alchemy"
 2. Deathsomnia & Selofan – "Self Sabotage [Apocalypse Version]"
 3. Coil – "The Dreamer Is Still Asleep"
 4. Camel – "Ice"
 5. Jungstotter – "The Rain"
 6. Deine Lakaien – "...Set The Controls For the Heart of the Sun"
 7. Rise and Fall of a Decade – "The Hope Seller"
 8. Tales of Murder and Dust – "Deconstructed and Dissolved"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 30.11.2021
Godzina emisji: 23.05

kc

 

Polecane