Wspólne odkrywanie ojcostwa. Na XIII Forum Tato.Net [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspólne odkrywanie ojcostwa. Na XIII Forum Tato.Net [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Halfpoint

– Chcę stać się lepszym ojcem. Nie jestem wystarczająco dobry... – mówi Wojciech, ojciec Liliany i Nikodema, jeden z uczestników XIII Międzynarodowego Forum Tato.Net. Kilkuset ojców z różnych stron Polski wzięło udział w całodniowych warsztatach w Łochowie w połowie listopada. Rozmawiali o problemach, z jakimi mierzą się współcześni ojcowie oraz ich rodziny.

shutterstock ojciec i syn 1200.jpg
Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Posłuchaj

12:24
Jak być męskim i uważnym ojcem? Z reporterskim mikrofonem na XIII Międzynarodowym Forum Tato.Net (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Uważność i męstwo. Na XIII Międzynarodowym Forum Tato.Net

W sobotę 13 listopada odbyło się XIII Międzynarodowe Forum Tato.Net "Uważność & Męstwo. Walcz o tu i teraz!". W wydarzeniu wzięło udział pięciuset ojców, którzy spotkali się zarówno w Folwarku Łochów, jak i online. – Ten kongres bez wątpienia podnosi poziom świadomość, ale także motywację mężczyzn, którzy już teraz wiedzą, w jaki sposób wchodzić w interakcję i budować więzi ze swoim potomstwem – powiedział założyciel inicjatywy TatoNet. Dariusz Cupiał.

"On tu zawsze był"

Mówi się, że mężczyźni dzielą się na tych, którzy wiedzą wszystko o wychowaniu dzieci i na tych, którzy już są ojcami. Na Forum Tato.Net przyjechali zarówno ojcowie kilku pociech z wieloletnim stażem, a także ci, którzy dopiero odkrywają, co to znaczy być tatą. Do tej drugiej grupy należy Michał, ojciec 13-miesięcznego Tadeusza.

 Jestem tu, bo jestem ojcem i zastanawiam się, co to znaczy nim być. Tadek urodził się akurat w czasie pandemii, w sytuacji, w której nie mogłem go od razu zobaczyć. Kiedy po trzech dniach przyszedłem go odebrać, czułem przejęcie. To duma i niesamowita miłość. Patrząc na niego w łóżeczku od początku miałem wrażenie, że on tu pasuje, że on tu zawsze był – wyznał.

Święta godzina

Nie zabrakło ciekawych warsztatów i spotkań. Wśród pół tysiąca uczestników Forum Tato.Net znalazło się 38 prelegentów, m.in.: Paweł Bochniarz, dr Ken Canfield (USA), Przemysław Duchniewicz, Maciej Gnyszka, prof. Kazimierz Korab, Robert Kościuszko, prof. Michał Łuczewski, Wojciech Mroczyński, Mirek Urban, min. Piotr Uściński, Janusz Wardak i płk Paweł Wiktorowicz. Artystycznym występem wydarzenie uświetnił Joszko Broda, ojciec aż jedenastki pociech.

– Moja żona Debora wyznaczyła tzw. świętą godzinę, podczas której mogła być z nami albo mogła robić cokolwiek, na co ma ochotę. Była wolna od wszystkich obowiązków. Jeżeli codziennie dacie swoim żonom przestrzeń dla odpoczynku i komfortu, nie można zadbać o swoja rodzinę bardziej. Nie zagwarantujecie niczym bezpieczeństwa dziecku, jeśli tego bezpieczeństwa i komfortu nie będzie mieć najpierw wasza żona – mówił do zgromadzonych.

Jak święto narodowe

Marcin Kręcicki, ojciec Wiktorii, Weroniki i Bartłomieja działa na Tato.Net już od 10 lat i stara się przyjeżdżać na Forum co roku.  Dla mnie to już jest święto narodowe – żartował. – To, czego się nauczyłem i co działa, to spotkania jeden na jeden z danym dzieckiem. Najlepiej poznajemy swoje dziecko, kiedy możemy spędzić z nim dwadzieścia cztery godziny na dobę – poradził.

Przeciąć niedobre nitki

Uczestnictwo w Forum Tato.Net to nie tylko nauka o przyszłości rodzicielstwa, ale także spojrzenie w przeszłość. Zastanowienie się, jak być dobrym ojcem, nie mając dobrego wzorca wyniesionego z rodzinnego domu.  

– Trzeba sięgnąć daleko, zastanowić się, jak wyglądało życie naszych rodziców i dziadków. Można namierzyć nitki naciągnięte przez naszych przodków i przywiązane nam do głów, a potem przeciąć te, które są niedobre, żeby tych nitek dalej nie wiązać z głowach dzieci, żeby nie ciągnąć tej historii dalej – wyjaśniał Joszko Broda.

NA ŻYWO Panel Dyskusyjny, XIII Forum Tato.Net "Uważność & Męstwo. Walcz o tu i teraz!"/TatoNet

***

Tytuł reportażu: "Świat ojców"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 01.12.2021
Godzina emisji: 18.42

mat. prasowe/kr


Polecane