Złota Piłka. Lewandowski: żadnego zaskoczenia nie ma

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Złota Piłka. Lewandowski: żadnego zaskoczenia nie ma
Robert LewandowskiFoto: PAP/EPAYOAN VALAT

Polskie media społecznościowe i portale internetowe orzekły jednogłośnie – drugie miejsce Roberta Lewandowskiego w plebiscycie "France Football" jest wynikiem oszustwa i to on, a nie Lionel Messi, powinien opuścić Paryż ze Złotą Piłką. Czy na pewno? – Lewandowski zdobył największą liczbę bramek i tutaj nie było dyskusji. Natomiast jeżeli trzeba głosować na piłkarza najpopularniejszego i najlepszego, te szanse maleją – skomentował były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Engel.

Leo Messi 1200 PAP
Złota Piłka 2021. Lewandowski powinien otrzymać trofeum? Messi poprosił, aby dali Złotą Piłkę "Lewemu"

Messi i Lewandowski na podium

Zawodnik Bayern Monachium i kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie "France Football" na najlepszego piłkarza 2021 roku. Polak dostał też nagrodę dla najlepszego napastnika roku. Złotą Piłkę po raz siódmy w karierze otrzymał jednak Argentyńczyk Lionel Messi (Barcelona / Paris Saint-Germain). W tegorocznej rywalizacji o "Złotą Piłkę" Messi otrzymał 613 punktów, a Lewandowski – 580.

Zasady, na jakich przyznawane są kolejne miejsca w plebiscycie, wyjaśnia dziennikarz sportowy Rafał Dębiński. – 180 dziennikarzy z całego świata z krajów stowarzyszonych z FIFA bierze pod uwagę poszczególne kryteria, jak osiągnięcia w ciągu roku – indywidualne i zespołowe, zdobyte trofea, talent, fair play, no i wreszcie całokształt kariery.

Posłuchaj

4:38
Robert Lewandowski na drugim miejscu w plebiscycie magazynu "France Football". Komentują Krzysztof Łoniewski i Jerzy Engel (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Rozbój w biały dzień"?

Podobnie jak w Polsce, prasa i komentatorzy piłkarscy w Wielkiej Brytanii zgadzają się, że Robert Lewandowski zasłużył na Złotą Piłkę magazynu "France Football" – jeśli nie za ten rok, to przynajmniej przyznaną wstecznie za rok 2020 – co zresztą zasugerował tegoroczny zwycięzca Leo Messi.

"The Sun" przywołuje głosy kibiców, którzy na Twitterze kwestionują wybór francuskiego magazynu: "Rozbój w biały dzień. Myślę, że Lewandowski powinien był zdobyć tę nagrodę", "Jestem fanem Messiego, ale w tym roku nie zasłużył na Złotą Piłkę. Lewandowski zrobił o wiele więcej, żeby zdobyć tę nagrodę". "Zastanawiam się, co Lewandowski musi zrobić, aby wygrać Złotą Piłkę – chodzić po wodzie????" – piszą cytowani przez gazetę fani.

Rozczarowania nie kryją także niemieckie media."Bild" pisze nawet o skandalu, a "Frankfurter Allgemeine Zeitung" o niespodziance. "Messi kradnie show Lewandowskiemu" – zatytułowała relację z gali "FAZ". Gazeta oceniła, że Argentyńczyk siódmą w karierze Złotą Piłkę zdobył dość niespodziewanie, a Lewandowskiemu musi wystarczyć drugie miejsce.

"Lewy" z największą liczbą bramek, ale nie najlepszy

Dziennikarz sportowy Trójki Krzysztof Łoniewski w audycji "Pora na Trójkę" podjął się chłodnej oceny dokonań Lewandowskiego z ostatniego roku. – Kapitan naszej kadry, patrząc na sukcesy drużynowe i indywidualne trofea, w kończącym się roku świętował tylko w Niemczech. W Lidze Mistrzów Bayern Monachium odpadł w ćwierćfinale, a z reprezentacją Polski Lewandowskiemu nie udało się wyjść z grupy na Euro. Messi natomiast wygrał z reprezentacją Argentyny Copa America, czyli odpowiedniku Euro w Ameryce Południowej. Mało tego, w tym turnieju był kluczową postacią swojej kadry – porównał.

Dlaczego to Leo Messi, a nie Lewandowski odebrał wczoraj Złotą Piłkę, wyjaśnia były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Engel. – Lewandowski zdobył największą liczbę bramek i tutaj nie było dyskusji. Natomiast jeżeli trzeba głosować na piłkarza najpopularniejszego i najlepszego, te szanse maleją. 

Wyniki plebiscytu skomentował także sam zainteresowany. – Wiedziałem, po co tu przyjeżdżam. Żadnego zaskoczenia nie ma – powiedział Robert Lewandowski, dodając przy tym, że wizyta na paryskiej gali była dla niego przyjemną odskocznią od codzienności i okazją do spotkania z ludźmi. 

Czekaliśmy na to sześć dekad

Nie zostaje nam nic innego, niż cieszyć się z drugiego miejsca Roberta Lewandowskiego. Na piłkarza, który zajął tak wysokie miejsce w plebiscycie "France Football", czekaliśmy sześć dekad. Lewandowski jest trzecim polskim zawodnikiem, który znalazł się w najlepszej trójce tego plebiscytu  w przeszłości na trzecim miejscu sklasyfikowano: Kazimierza Deynę w 1974 i Zbigniewa Bońka w 1982 roku.

Złota Piłka 2021: Lewandowski najlepszym napastnikiem świata, Messi ze złotym trofeum/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału dodatkowego: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 30.11.2021
Godzina emisji: 7.43

IAR/kr


Polecane