Dr Sutkowski o paszportach covidowych: zadziałałyby profrekwencyjnie na szczepienia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dr Sutkowski o paszportach covidowych: zadziałałyby profrekwencyjnie na szczepienia
Dr Sutkowski powiedział, że paszport covidowy spowodowałby wzrost liczby osób zaszczepionychFoto: Wirestock Creators/Shutterstock

– Każda regulacja, która dotyczy paszportu covidowego, powoduje działania profrekwencyjne, jeżeli chodzi o szczepienia. Widzieliśmy to we Francji – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń. Dotyczą one przede wszystkim mniejszych limitów obłożenia m.in. w restauracjach czy instytucjach kultury. Jak zaznaczył jednak szef resortu zdrowia, podejście rządzących zmienił nowy wariant COVID-19. – Niestety w ostatnich dniach pojawił się zupełnie nowy element, który może zupełnie zmienić to, czego się spodziewaliśmy. Jest to nowa mutacja wirusa, którą WHO nazwało Omikronem – dodał.

Jednym z rodzajów obostrzeń jest ograniczenie liczby osób mogących przebywać w konkretnych miejscach. Od 1 do 17 grudnia dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc. – dotyczy m.in. instytucji kultury, kościołów, hoteli i lokali gastronomicznych. Do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione.

Paszport covidowy

Dr Michał Sutkowski powiedział, że decyzje podjęte przez rządzących są dobrym ruchem, ale najlepszym rozwiązaniem byłoby oddzielenie osób zaszczepionych od tych, którzy się nie szczepili. – Jest to krok w dobrym kierunku. Jednak jako lekarze wszyscy myślimy o takich zaostrzeniach, które potocznie nazywamy paszportem covidowym. Pozwoliłby on oddzielić zaszczepionych od niezaszczepionych – powiedział.

– Powinniśmy mówić o tym, że paszport nie równa się lockdownowi. Nasze regulacje nie muszą wyglądać tak jak w innych krajach UE – dodał.

Gość Polskiego Radia zaznaczył, że pójście dalej w ograniczaniu dostępu do pewnych miejsc osobom niezaszczepionym spowodowałoby większą frekwencję przy szczepieniach. – Każda regulacja, która dotyczy paszportu covidowego, powoduje działania profrekwencyjne, jeżeli chodzi o szczepienia. Widzieliśmy to we Francji. Część obywateli jest zła, ale inni, którzy się zaszczepili, są zadowoleni – powiedział.

Najczęściej czytane

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj

8:42
Dr Michał Sutkowski o obostrzeniach i paszporcie covidowym (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 18.11

dz/pr

Polecane