Od "Puszka Okruszka" do Chopina. "Jednogłośna" Natalia Kukulska w kilku muzycznych scenografiach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od "Puszka Okruszka" do Chopina. "Jednogłośna" Natalia Kukulska w kilku muzycznych scenografiach
Natalia Kukulska gościem "Serdecznych dźwięków"Foto: mat. promocyjne / Magda Wojtal

Tym razem Mateusz Krautwurst miał przyjemność spotkać się z Natalią Kukulską – artystką, której dyskografia pokazuje szerokie spektrum muzycznych zainteresowań i której różne artystyczne oblicza obserwujemy od lat. W najnowszej odsłonie audycji "Serdeczne dźwięki" usłyszeliśmy ją zatem w kilku muzycznych scenografiach.

kayah 1200.jpg
Świąteczny koncert Kayah w radiowej Trójce. Zobacz wideo!

Posłuchaj

49:23
Za kulisami najnowszych piosenek Natalii Kukulskiej (Serdeczne Dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wejście w artystyczną dorosłość

Natalia Kukulska jest córką Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Jako 10-latka zadebiutowała albumem studyjnym pt. "Natalia", który zawierał piosenki skierowane do dzieci, w tym przebój "Puszek Okruszek". W dzieciństwie wydała jeszcze dwa albumy: "Bajki Natalki" (1987) i "Najpiękniejsze kolędy" (1991).

Audycję "Serdeczne dźwięki" otworzyła nowa, bezkompromisowa wersja kompozycji autorstwa Jarosława Kukulskiego "Witaj mi", którą Anna Jantar zaśpiewała na swoim debiutanckim albumie "Tyle słońca w całym mieście" z 1974 roku. Interpretacja Natalii Kukulskiej łączy w sobie głębokie akustyczne brzmienie z elektroniką.

– Moim pretekstem do odnowienia tej wersji było to, że zaśpiewałam utwór na ślubie mojej menedżerki, a także to, że autor tekstu Andrzej Kuryło przygotowywał swoją jubileuszową płytę i zapytał mnie, czy nie chciałabym zaśpiewać tego utworu. Poprosiłam Archie Shevsky'ego o zrobienie nowej produkcji, w której podeszlibyśmy do tego na świeżo. Wyszło coś zupełnie innego, ciekawego. Z jednej strony jest to dość nowoczesne, ale z drugiej ten utwór nie stracił swojej emocjonalności, która "siedzi" w tej kompozycji – mówiła w Trójce Natalia Kukulska.

Witaj mi/NataliaKukulska


Poruszyć "Czułe struny" 

W piątek 26 listopada ukazała się specjalna reedycja płyty Natalii Kukulskiej "Czułe struny", zawierającej kompozycje Fryderyka Chopina. Nowe wydanie jest wzbogacone o drugą płytę i zawiera anglojęzyczne wersje utworów oraz te wykonane w duecie. Jednym z takich duetów jest "Pod powieką [Preludium e-moll]", powstałe we współpracy z Kayah.

– Symfonicznie ten utwór opracował Paweł Tomaszewski. Znalazł się on już na pierwszej edycji albumu "Czułe struny". Do nagrania i napisania tekstu zaprosiłam Kayah. Od samego początku czułam, że ten tekst jest tak mocno jej. To była wspaniała współpraca – było sporo bardzo osobistych rozmów, bliskość między nami, którą sobie bardzo cenię i jest dla mnie dużą wartością – wspominała artystka w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem. – Jak Kasia wchodzi w jakiś projekt, to całą sobą. Kiedy jeszcze nagrywałam ten utwór sama, w tyle słyszałam jej głos – powiedziała.

Natalia Kukulska & Kayah - Pod powieką [Preludium e-moll] [Official Music Video]/NataliaKukulska


"Jednogłośna" – esencja muzycznych poszukiwań 

"Jednogłośna" to minialbum zawierający cztery premierowe utwory. Pretekstem do tego wydawnictwa jest 25 lat od dorosłego fonograficznego debiutu Natalii. Za warstwę muzyczną odpowiadają Archie Shevsky oraz sama Natalia, która jest również autorką tekstów. Zagrali także Michał Dąbrówka i Artur "Boo Boo" Twarowski. Utwory na tej płycie są, według Natalii, esencją jej wielu muzycznych podróży przez lata. W warstwie lirycznej dominuje refleksja nad poznaniem samej siebie, relacjami, podziałami i przyszłością.

Natalia Kukulska - Jednogłośna [Official Music Video]/NataliaKukulska

Lista utworów:  

1. Natalia Kukulska – "Witaj mi"
2. Natalia Kukulska & Kayah – "Pod powieką [Preludium e-moll]"
3. Natalia Kukulska – "Lepiej nie pytaj"
4. Natalia Kukulska & Matt Dusk – "One Note Samba"
5. Matt Dusk feat. Kuba Badach, Andrzej Piaseczny, Natalia Kukulska – "That's Life/Żyć Tak"
6. Natalia Kukulska – "Marching Band"
7. Kukulska & Dąbrówka – "To jest komiks"
8. Natalia Kukulska – "Jednogłośna"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Natalia Kukulska (piosenkarka, autorka tekstów i producentka muzyczna)
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 23.09

mat. promocyjne/kr

Polecane