Kalendarz adwentowy i jego historia. Zdradzamy trzy pomysły na wykonanie kalendarza w domu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kalendarz adwentowy i jego historia. Zdradzamy trzy pomysły na wykonanie kalendarza w domu
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/New Africa

Kiedyś występowały jedynie w formie kolorowych, płaskich pudełek z dwudziestoma czteroma okienkami z mleczną czekoladką w środku. Dziś przybierają najróżniejsze formy. Kalendarz adwentowy, bo o nim mowa, można kupić zarówno w sklepie, jak i online. Można też wykonać go samodzielnie, przy okazji angażując całą rodzinę.

święta boże narodzenie FREE_1200_660.jpg
Staropolskie zwyczaje świąteczne. Kustosz Muzeum Etnograficznego: to nasze dziedzictwo

Kalendarz adwentowy dawniej i dziś

Oferta kalendarzy adwentowych jest coraz szersza i nie jest skierowana tylko do dzieci. Oprócz produktów dla małych miłośników czekoladek, na rynku można znaleźć z kalendarze adwentowe wypełnione herbatami, skarpetkami, a nawet kosmetykami.

Tradycja kalendarza adwentowego sięga drugiej połowy XIX wieku. Z kręgów protestanckich wywodzi się zwyczaj, według którego na wieńcu zamiast świec umieszczano 24 małe woreczki z drobnymi niespodziankami. Za wynalazcę kalendarza adwentowego ze słodyczami w środku uważa się Gerharda Langa, drukarza, który jeszcze jako mały chłopiec nie mógł doczekać się świąt. Jego mama, chcąc umilić mu oczekiwanie, każdego dnia obdarowywała go niewielkim biszkoptem. Wiele lat później Lang zmodyfikował ten pomysł i słodkie kalendarze adwentowe zaczęły być produkowane niemal wszędzie.

– Przed pojawieniem się kalendarza okres przedświąteczny był okresem, w którym spędzano czas wspólnie, np. wieszano w domach obrazki, które dotyczyły świąt, codziennie zapalano jedną z dwudziestu czterech świeczek, czasami wkładano po jednym źdźble słomy do szopki – dodaje dr Natalia Bursiewicz z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Posłuchaj

4:12
Skąd wzięła się tradycja kalendarza adwentowego? Jak zrobić swój kalendarz w domu? (Pora Na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Domowe sposoby na kalendarz adwentowy

Ceny kalendarzy adwentowych wahają się od dziesięciu do kilkuset złotych. Bez względu na koszty, warto powrócić do korzeni i spędzić czas wśród bliskich, tworząc kalendarz wspólnie.

Nikt nie powiedział, że kalendarz adwentowy musi być wykonany z kartonu. W sieci można znaleźć sporo instrukcji uszycia kalendarza z materiału. Oprócz obowiązkowych kieszonek mogą znaleźć się na nim np. hafty i naszywki o tematyce świątecznej. Taki przedmiot może stać się ciekawą pamiątką, obecną w rodzinie przez pokolenia.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Jorge Salcedo Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Jorge Salcedo

Jednym z najpopularniejszych pomysłów na kalendarz adwentowy domowej roboty jest ten z użyciem gałęzi. Wystarczy znaleźć dosyć grubą gałąź i za pomocą wstążki zawiesić na niej własnoręcznie wykonane koperty z podarkami w środku. Samą gałąź można powiesić na ścianie.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Andrei Yarashevich Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Andrei Yarashevich

Adwentowe smakołyki nie muszą być ukryte w kopertach czy woreczkach. Kalendarzowe dni można wykonać np. za pomocą tradycyjnego bożonarodzeniowego przysmaku, jakim są pierniki. Dla urozmaicenia, daty można wypisać kolorowym lukrem.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Stepanek Photography Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Stepanek Photography

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 8.17

kr


Polecane