Filmowe zaskoczenia i znakomici goście na festiwalu "Transatlantyk"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Filmowe zaskoczenia i znakomici goście na festiwalu "Transatlantyk"
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock / Syda Productions

33 obrazy aspirujące do najważniejszych tegorocznych nagród, a dodatkowo warsztaty i spotkania z wybitnymi osobistościami branży filmowej – to wszystko znajdziemy w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Transatlantyk", który startuje 1 grudnia w Warszawie.

Tegoroczna edycja "Transatlantyka" odbywać się będzie od 1 do 5 grudnia w nowoczesnych wnętrzach "KinoGramu", czyli najmłodszego warszawskiego kina, zlokalizowanego w centrum stolicy. – Bardzo się cieszę, że tę śmietankę filmową możemy zaprezentować w tak pięknej przestrzeni – mówi Bartek Pulcyn, dyrektor programowy festiwalu.


Posłuchaj

5:23
Bartek Pulcyn o programie festiwalu "Transatlantyk" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wśród 33 filmów, jakie znalazły się w festiwalowym programie, jest m.in. "Belfast" z muzyką urodzonego w tym mieście Vana Morrisona. Obraz został zwycięzcą festiwalu w Toronto. Wszystkie pokazywane na "Transatlantyku" filmy mają zresztą na koncie jakieś wyróżnienia lub są nominowane do najważniejszych nagród. Jedna z festiwalowych sekcji nosi nawet nazwę "W drodze do Oscara".

Oprócz pokazów filmów w "KinoGramie" odbędą się warsztaty z udziałem wybitnych przedstawicieli branży filmowej: Allana Starskiego i Bartosza Konopki. Pierwszy z nich jest laureatem Oscara za scenografię "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, natomiast drugi za swojego "Królika po berlińsku" był nominowany do tej nagrody w kategorii "najlepszy film dokumentalny".

Dodatkową atrakcją dla miłośników kina, jaką przygotowali organizatorzy festiwalu, będzie możliwość spotkania z twórcami pokazywanych tam filmów. Wśród zaproszonych gości znalazł się bowiem reżyser obrazu "(Nie)długo i szczęśliwie" Paolo Costella oraz scenarzysta nominowanej do tegorocznego Oscara "Wielkiej wolności" Thomas Reider.

W obsadach filmów z tegorocznego "Transatlatyka" nie zabraknie gwiazd światowego kina. – Co ciekawe, ci aktorzy nie zawsze grają role, jakich byśmy się spodziewali. Chociażby Nicolas Cage, który w "Świni" gra poszukiwacza trufli. Mamy też Tildę Swinton, która gra w artystycznej "Memorii" Apichatponga Weerasethakula – zdradza Bartek Pulcyn.


Posłuchaj

5:06
Bartek Pulcyn o dodatkowych atrakcjach "Transatlantyka" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Więcej szczegółów na temat festiwalu znaleźć można na stronie transatlantyk.org.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Bartek Pulcyn (dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Transatlantyk")
Data emisji: 29.11.2021
Godziny emisji: 9.28, 9.37

kc

Polecane