Kod kulturowy w architekturze. "ArchiKod" Czesława Bieleckiego [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kod kulturowy w architekturze. "ArchiKod" Czesława Bieleckiego [POSŁUCHAJ]
Gropiusstadt w Berlinie: osiedle-utopia Waltera Gropiusa nazywane też "najsłynniejsze blokowiskiem Europy"Foto: Scarabea/Shutterstock

8 grudnia 2021 ukaże się najnowsza książka architekta Czesława Bieleckiego pt. "ArchiKod", która jest podróżą po 72 miejscach na świecie: od znanych przestrzeni publicznych, takich jak Regent Street w Londynie, Rynek Główny w Krakowie, osiedla takie jak Za Żelazną Bramą w Warszawie czy Gropiusstadt w Berlinie, po słynne budowle, jak Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu. W książce tej opowiada o nowoczesnej architekturze, jej mocnych stronach i słabościach.

Czesław Bielecki jest znanym architektem, działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL, działaczem społecznym oraz, już po przemianach w 1989 roku, politykiem. Jako architekt pracował i odbywał staże zawodowe we Francji, Izraelu i RFN. W 1984 założył i zaczął prowadzić firmę architektoniczną "Dom i Miasto". Jest projektantem m.in. gmachu Telewizji Polskiej przy u. Woronicza w Warszawie. 


cmentarz posąg rzeźba anioł shutterstock 1200.jpg
Na cmentarzu nocą. Reportaż "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." [POSŁUCHAJ]

Posłuchaj

12:16
ArchiKod (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Skąd wziął się chaos

– Jestem wrażliwy na sprawy społeczne. W pandemii miałem trochę czasu siedząc w izolacji i postanowiłem napisać książkę głównie dla zwykłych ludzi, którzy zastanawiają się, jak to się stało, skąd bierze się ten chaos, który jest marnotrawieniem przestrzeni, materiałów i życia – zdradza genezę powstania swojej książki. – Doszedłem do wniosku, że najlepiej pokazać to na wybitnych dziełach, powszechnie znanych, miejscach które są fascynujące, które ludzie odwiedzają – wyjaśnia.

Zdaniem Czesława Bieleckiego patrząc w przyszłość, warto spoglądać również w przeszłość i przywrócić ArchiKod: kod kulturowy w architekturze.

Piszę dla inwestorów, deweloperów, właścicieli czym jest budowanie. Mówię nie tylko o Polsce, mówię o świecie. Jak to się stało, że w myśleniu o przestrzeni, mieście, architekturze pozbawiliśmy świat, w którym żyjemy, tego piękna, które znajdujemy w miastach Toskanii, na rynku krakowskim – tłumaczy Czesław Bielecki. – Dlaczego Dziedziniec Obywatela, który powstał w ratuszu w Sztokholmie w latach 1907-1923 ma urok i średniowiecza, i renesansu, i nowoczesności – wskazuje.

Wolność, ale nie anarchia

– Ta książka jest podróżą po całym świecie: pisze o Tokio, Kansas City, Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie, Londynie. Pokazuję miejsca i to, w jaki sposób ludzie w różny sposób zabudowywali je, czyścili bądź zanieczyszczali estetycznie. I pokazuję jak z tych 72 przypadków można wyprowadzić pewien kod kulturowy i wyprowadzić pewien język, którym my, zwykli ludzie, będziemy w stanie porozumiewać się z profesjonalistami – mówi. - Próbuję pokazać zwykłym ludziom, zwykłym czytelnikom, jak rozczytać tę rzeczywistość. W jaki sposób spowodować, aby nasz świat był nie tylko czytelniejszy, ale także bardziej nam przyjazny. Świat, w którym musi się mieścić wolność człowieka, ale to nie znaczy, że pełna anarchia – dodaje.


***

Tytuł reportażu: Archi-Kod
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 18.43

pr


Polecane