Leszek Długosz. Twardość charakteru i wrażliwość na piękno świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leszek Długosz. Twardość charakteru i wrażliwość na piękno świata
Leszek DługoszFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Aktor, literat, kompozytor, pianista. Jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. Z okazji 80. rocznicy urodzin Leszka Długosza ukazała się publikacja, która podsumowuje jego życiowe i artystyczne dokonania. 

Leszek Długosz zadebiutował w Krakowie w 1964 roku w teatrzyku piosenki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rok później występował już pod szyldem "Piwnicy pod Baranami", gdzie uchodził za jednego z najwybitniejszych artystów w zespole.

–  Leszek Długosz jest postacią niebanalną. Jubileusz jego urodzin stał się pretekstem, by odrobinę o nim opowiedzieć. Ta historia zbudowana jest z fragmentów wypowiedzi samego bohatera, jak i opowieści jego przyjaciół. Wszystko to składa się na portret kogoś, kto charakteryzuje się twardością, wrażliwością i otwartością na piękno. To wielki zaszczyt, że mogłem być współkronikarzem tak bogatego życiorysu –  mówił w Trójce Maciej Zdziarski, autor książki. 


Posłuchaj

49:12
Leszek Długosz: Poeta twardy i wrażliwy (Leniwe przedpołudnie/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zaklików

– Leszek Długosz pochodzi z Zaklikowa, niewielkiej miejscowości. Jak mówi: "każdy ma swój Zaklików". To szczególna determinacja ludzi, którzy czują ogromną odpowiedzialność za społeczności, w których wyrastają. Przyjechał do Krakowa jako młody człowiek, by rozpocząć tam studia. Stał się potem ważną częścią tego miasta – mówił gość audycji.

Kraków

– W tej podróży miał wiele szczęścia. Po pierwszych próbach w szkole teatralnej i na studiach polonistycznych trafił do jednego z kabaretów, w którym wypatrzył go sam Piotr Skrzynecki. To właśnie on zaprowadził Leszka Długosza do "Piwnicy pod Baranami". Ta dawka szczęścia jest ważna, podobnie jak wrażliwość, którą ze sobą przywiózł – powiedział. 

Leszek Długosz - Także i Ty / GreenArt Video


"Piwnica pod Baranami"

– Wspaniała piwniczna wspólnota podzieliła się w pewnym znaczącym momencie. Dotyczył on kwestii uwikłania jeden z postaci we współpracę z Urzędem Bezpieczeństwa. Różnica poglądów poróżniła Leszka Długosza z kolegami i koleżankami. Te wątki nie są jednak szczególnie ważne wobec artystycznych przyjaźni, które do tej pory procentują – podsumował autor książki. 

W publikacji "80. Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu" zamieszczono wiele archiwalnych zdjęć i rysunki okolicznościowe, wykonane w prezencie przez Janusza Kapustę.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: prof. Jadwiga Jośko-Ochojska (specjalistka zdrowia publicznego, współautorka książki "Rozmowy przy kawie o stresie, lęku i traumie"), Katarzyna Gärtner (kompozytorka, pianistka i aranżerka), Waldemar Dolecki (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury "Amfiteatr"), Marek Wendreński (pisarz, szkoleniowiec, biegacz)
Data emisji: 28.11.2021
Godzina emisji: 10.08

zch

Polecane