Mali bohaterowie. Siła pacjentów z oddziałów onkologicznych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mali bohaterowie. Siła pacjentów z oddziałów onkologicznych
Odwaga małych pacjentów potrafi dodawać siły zmagającym się z chorobą nowotworową. Foto: Shutterstock

– Choroba otacza nas coraz częściej, a my odwracamy się do niej plecami, bo nie wiemy jak się zachować. Jest taka książka, która pozwala oswoić nam tę myśl i nie tracić energii na zamartwianie się – powiedziała Kasia Stoparczyk i zaprosiła na spotkanie z niezwykłymi bohaterami. 

– Wydawało mi się, że o tej książce mogę mówić godzinami, ale jednak się zapowietrzyłam. Gdy zaczynaliśmy nad nią pracować, rak był mi czymś zupełnie abstrakcyjnym. Jednak gdy książka już się ukazała, niestety pojawił się także w mojej rodzinie. Dzięki tej pozycji zrozumiałam, że jest to coś, co często do nas przychodzi, ale z czym można się zmierzyć. Ta książka bardzo mi w tym pomogła. Zrozumiałam, jak wielką robotę wykonali autorzy tej pozycji. Mądrość Adeli, bohaterki pomogła mnie i moim dzieciom  powiedziała Karolina Oponowicz, redaktor.

Książka - komiks

dziecko dziewczynka książka bajka Shutterstock 1200.jpg
Książka, która ratuje życie. Jak przezwyciężyć trudne chwile?

"O! Choroba" to książka autorstwa Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera. – Gdy bierzemy ją do ręki, trochę się biomy. Nie wiemy, co nas czeka. Nagle wybuchamy jednak śmiechem. Treści podane są w normalny sposób. Taki, jakie jest życie. Jest śmiech, są łzy, radość i euforia. Przede wszystkim jednak jest wiedza i to za nią szanuję tę książkę. Boguś rozmawiał z wieloma specjalistami i spędził na tych rozmowach setki godzin – mówiła Katarzyna Stoparczyk 

– Rozmówcami byli głównie mali pacjenci onkologiczni. Boguś nigdy nie miał do czynienia z rakiem bezpośrednio. Pobyt na oddziałach był dla niego przerażający. Odkrył jednak, że to są miejsca, w których bardzo dużo się dzieje. Rozmawiał z dziećmi, z ich rodzicami, lekarzami oraz psychologami. W tej książce jest mnóstwo cytatów. Są to najodważniejsze wypowiedzi. Gdyby więc ktoś chciał się oburzać, jak można o raku wypowiadać się w sposób tak bezpośredni, powinien wiedzieć, że są to słowa dzieci, chorujących na nowotwór – zaznaczyła gość "Zagadkowej niedzieli". 

Adela

– Adela jest zdrową dziewczynką, chodzi do szkoły i ma swoje kłopoty. W pewnym momencie musi się jednak zatrzymać. Okazuje się, że choruje. Za to doświadczenie jest w późniejszym czasie niezmiernie wdzięczna – usłyszeliśmy w audycji. 

– Pewien mądry człowiek powiedział: "Jeśli nie wiesz co powiedzieć, powiedz prawdę". Często brzmi ona: "Jest mi strasznie smutno, boję się, nie wiem co powiedzieć". Adela mówi o tym wprost, tak samo jak mali pacjenci. Było im trudno, gdy stracili kolegów i koleżanki, którzy byli pewnie skrępowani i nie wiedzieli, jak się zachować. Adela miała kolegę, którego niezbyt lubiła. Gdy była w szpitalu, pisał do niej SMS-y. Rozmawiali o głupotach i robili sobie żarty. To było towarzyszenie, które przyniosło jej dużo dobrego i dodało otuchy. Pozwoliło oderwać się od przeszczepów, chemii i kroplówek. Obecność jest najważniejsza. Warto być z druga osoba – podsumowała Karolina Oponowicz.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Karolina Oponowicz (redaktor)
Data emisji: 28.11.2021
Godzina emisji: 09.05

zch

Polecane