Okaż serce potrzebującym i zostań świętym Mikołajem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Okaż serce potrzebującym i zostań świętym Mikołajem
W tym roku przeciętny Polak wyda na Boże Narodzenie o 11 procent więcej niż w 2020 rokuFoto: Shutterstock

Do świąt został niecały miesiąc, a jeśli chodzi o świąteczny nastrój, to nic go chyba tak nie buduje, jak radość obdarowywania. Jeśli ktoś zastanawia się, jak obdarować tych najbardziej potrzebujących, jak zostać Świętym Mikołajem, może się przyłączyć do akcji "Wirtualna choinka" prowadzonej przez Ruch Światło-Życie Diecezji Praskiej.

– Ta inicjatywa powstała 11 lat temu, podczas powodzi, która zalała Sandomierz. Zorganizowaliśmy się, aby pomóc osobom poszkodowanym. Widząc, że ta akcja bardzo dobrze i sprawnie wyszła, postanowiliśmy nie marnować potencjału ludzi, którzy są chętni pomagać – mówi Artur Kołaczek, koordynator "Wirtualnej choinki". – Stworzyliśmy więc stronę, poprzez którą łączymy potrzebujących z ofiarodawcami – tłumaczy.


zapiekanka fastfood 1200.jpg
Sfinansuj połowę posiłku i "Podziel się zapiekanką" w Gnieźnie

Posłuchaj

3:48
Wirtualna choinka (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niesiemy radość

– Akcja polega na tym, aby pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia, mają marzenia, a nie mogą ich w żaden sposób zrealizować. Nie ma jednej grupy, do której skierowana jest ta akcja: staramy się działać jak najszerzej – wyjaśnia Katarzyna Rudnicka, koordynator "Wirtualnej choinki". – Są dzieci, są osoby starsze, są rodziny, są też osoby samotne – wylicza.

– Dzieciom jest bardzo trudno przetłumaczyć, że ich rodziców nie stać na jakiś wymarzony prezent. Pamiętam dziewczynkę, która, jak zobaczyła samochód i nas poznała, już wiedziała, że my niesiemy ze sobą radość. I wybiegła na bosaka po śniegu do nas – opowiada Magdalena Donoch, wolontariuszka "Wirtualnej choinki". – Jestem osobą, która wynajduje te rodziny i staram się z nimi utrzymywać stały kontakt. Zawsze staramy się takim osobom pomagać przez cały rok – wyjaśnia.

Węgiel dla potrzebujących ciepła

– Zakres tych prezentów jest bardzo różny: czasami jest to tylko prośba o produkty spożywcze, artykuły chemiczne. Czasami są to dla nas bardzo duże wyzwania. Ludziom w miastach bardzo trudno sobie pewne sytuacje wyobrazić, ale na wsiach często spotykamy się z sytuacjami, że ludzie nie mają np. bieżącej wody – opisuje Katarzyna Rudnicka. – Zbieramy też węgiel, który będziemy chcieli przekazać do tych, którzy potrzebują ciepła. Myślę, że w tym roku będzie to bardzo ważny punkt "Wirtualnej choinki", bo słyszymy, jak bardzo podrożał opał – dodaje Artur Kołaczek.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Maciej Żmijewski
Data emisji: 27.11.2021
Godziny emisji: 6.18

pr


Polecane