Czy fundusz kompensacyjny przekona do wykonywania szczepień przeciw COVID-19? Dera: uspokoi obawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy fundusz kompensacyjny przekona do wykonywania szczepień przeciw COVID-19? Dera: uspokoi obawy
Beata Michniewicz i jej goście: Izabela Leszczyna, Bolesław Piecha, Piotr Zgorzelski i Andrzej DeraFoto: PR3

– Problem w Polsce polega na tym, że tych twardo nieprzekonanych do szczepień nie przekonamy żadnymi argumentami – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta. O ofensywie dyplomatycznej rządu i premiera dyskutowali również Izabela Leszczyna, Bolesław Piecha i Piotr Zgorzelski.

Po spotkaniu z szefami kół i klubów parlamentarnych wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w poniedziałek do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym. Dotyczyć będzie on osób, które doświadczyły niepożądanych skutków szczepienia przeciwko COVID-19. Wiceminister zdrowia podkreślił, że osiągnięto ponadpartyjną zgodę w tej sprawie. Powiedział, że wszyscy uznali, iż osoby, które nadal wahają się, czy przyjąć szczepionkę, będą miały teraz pewność pomocy ze strony państwa w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Najczęściej czytane

Projekt ustawy dotyczącej powołania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych rząd przyjął w lipcu tego roku. Przepisy przewidują możliwość szybkiego uzyskania przez osoby, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne, świadczenia pieniężnego.

Zachęty do szczepień

Politycy goszczeni w audycji "Śniadanie w Trójce" poruszyli ten temat w kontekście zachęt do powszechnego szczepienia się.

Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej oceniła, że fundusz powinien funkcjonować od dawna. – Wprowadzanie go dzisiaj i dodatkowych dyskusji o testowaniu nauczycieli i uczniów to pozorowane działania – powiedziała poseł Platformy Obywatelskiej.

Będący na sejmowym spotkaniu poseł PiS Bolesław Piecha poinformował, jak wyglądała dyskusja. – Rozstrzygnięto wprowadzenie ustawy w uproszczonej wersji: ograniczy się tylko i wyłącznie do osób, które będą miały niepożądane odczyny poszczepienne – zadeklarował Piecha.

Zdaniem Piotra Zgorzelskiego w obecnej sytuacji epidemicznej "rząd powinien przynieść do Sejmu szybki projekt ustawy i stanąć za nim murem". – Tak działa rząd w sytuacjach kryzysowych – dodał. Przypomniał propozycję PSL mówiącą o tym, że jedną z zachęt do szczepienia powinna być gratyfikacja finansowa.

Najczęściej czytane

Andrzej Dera ocenił, że przyjęcie funduszu kompensacyjnego "uspokaja obawy". – Możliwe, że jakaś część osób się dzięki temu zaszczepi – powiedział. Prezydencki minister podkreślił, że w jego przypadku najskuteczniejszą metodą przekonywania do szczepień ochronnych przeciw COVID-19 były rozmowy w rodzinie. Podkreślił, że jedynie skuteczne jest to w przypadku tych, którzy się wahają. – Zadeklarowanych przeciwników się nie przekona – dodał Dera.


Posłuchaj

50:12
Izabela Leszczyna, Bolesław Piecha, Piotr Zgorzelski i Andrzej Dera byli gośćmi Beaty Michniewicz (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Tarcza antyinflacyjna

Drugą poruszoną w audycji kwestią była przedstawiona przez premiera Mateusza Morawieckiego tarcza antyinflacyjna.

Według Izabeli Leszczyny, rząd powinien "odroczyć o rok podniesienie podatków dla przedsiębiorców, które przyniesie Polski Ład". Jak wskazała, minister finansów na zwołanych przez nią obradach sejmowej komisji sam potwierdził, że "krótkoterminowo Polski Ład będzie proinflacyjny". – Wprowadzanie go w momencie, kiedy mamy najwyższą inflację od 20 lat, jest oznaką niekompetencji, żeby nie powiedzieć: głupoty – powiedziała poseł PO. Dodała, że władze powinny "bardzo szybko zakończyć konflikt z Unią Europejską". Jak przekonywała, przełoży się to na zapewnienie w Polsce unijnych środków, co "wzmocni inwestycje" i "poprawi wiarygodność" kraju.

Bolesław Piecha oświadczył, że przyczyny wzrostu inflacji są "wielorakie". Wskazał na politykę gazową Niemiec (nawiązując do Nord Stream 2), założenia klimatyczne UE czy efekty pandemii, m.in. przerwanie łańcuchów dostaw. Odnosząc się do tarczy antyinflacyjnej, wyraził zadowolenie, że rząd przyjął dwa rozwiązania - podatkowe oraz "wsparcie dla najbiedniejszych". Jak mówił, ponieważ "głównie trzeba chronić najuboższych", obóz rządzący powinien myśleć o kolejnych pakietach osłonowych.

Poseł PSL zwrócił uwagę również na inną kwestię. – Polskie samorządy zostają coraz bardziej pozbawione dochodów własnych i to powoduje, że stają się klientami władzy, zamiast być kreatorami polityki we własnych regionach – podkreślił Zgorzelski. Powiedział także, że Polska powinna naciskać Komisję Europejską w sprawie obniżenia VAT na żywność.

Minister KPRP poinformował, że prezydent Andrzej Duda spotykał się z premierem Morawieckim ws. zaproponowanych instrumentów antyinflacyjnych. – Są one wynikiem wielu zespołów analitycznych – podkreślił. – W mojej ocenie są bardzo dobrymi rozwiązaniami – dodał Dera. Podkreślił, że podobną opinię wyrażają ekonomiści, którzy mają wiedzę na ten temat.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
GościeAndrzej Dera (Kancelaria Prezydenta), Izabela Leszczyna (Platforma Obywatelska), Bolesław Piecha (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Data emisji: 27.11.2021
Godzina emisji: 9.07

st/ms/pr/IAR

Polecane