Twórca filmów straszących. Mariusz Palej gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Twórca filmów straszących. Mariusz Palej gościem Trójki
Plan filmowy "Czarnego Młyna". Na zdjęciu reżyser Mariusz Palej i aktor Mateusz Winek.Foto: Bartosz Mrozowski

Mariusz Palej to reżyser, który od lat realizuje tytuły dla młodych widzów. W swoim dorobku ma takie produkcje jak m.in. "Za niebieskimi drzwiami", "Czarny młyn" czy "Detektyw Bruno". Gość Ryszarda Jaźwińskiego jest też ubiegłorocznym laureatem Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

– Mam nadzieję, że moje filmy nie tylko straszą, ale są też wzruszające. Pokazuję w nich analogową przygodę w świecie dziecka. Bez komórek i tabletów. Mam nadzieje, że zawsze będę miał możliwość spotykania się z widzami, zwykłymi, normalnymi ludźmi. Przychodzą na nie cale rodziny: mamy, tatowie i dzieci. Jeden chłopiec wzruszony powiedział "to było takie piękne". Gdy cos takiego pada z ust ośmiolatka, który z własnej woli podchodzi i przełamuje dziecięcą nieśmiałość, to ściska za serce i powoduje ciarki – mówił reżyser. 


Posłuchaj

49:36
Twórca filmów straszących. Mariusz Palej gościem Trójki (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Strach

– Po premierze byłem zaskoczony, że nawet ludzie z branży mówili o napięciu, jakie udało się zbudować w filmie. Rozumiem to i mam tak samo. Nie oglądam horrorów. Mimo że wiem, z czym wiąże się stopniowanie napięcia w muzyce i tak krzyczę nas cały głos – powiedział gość "Trójkowo, filmowo".

Kino gatunkowe dla dzieci

– Dzieciaki mają prawo do kina gatunkowego. Nie traktujmy ich jak monokultury, która ma oglądać tylko ptaszki i kwiatki. Można przecież zrobić dla nich kryminał, fantasy czy science fiction. Dla mnie przekaz jest najważniejszy. Chcę, żeby film był o czymś. Tym bardziej że to za jego pomocą komunikujemy się z młodym widzem. Chcę przekazywać wartości i nastawić moralny kompas najmłodszych. Ten film, z mojego punktu widzenia, jest rozmową o tolerancji i akceptacji. Dzieci muszą tylko do niego dojść własną drogą – zaznaczył. 

Za niebieskimi drzwiami - zwiastun 2 / Kinoholicy


"Czarny młyn"

– Brat nie akceptuje siostry ze względu na jej niepełnosprawność. Gdy zostaje z nią sam, czuje odrzucenie od rówieśników, podobne do tego, z którym zmaga się ona. Z czasem zaczyna się zbliżać do siostry, zaczyna ją poznawać i rozumieć. Mój przekaz jest prosty: Możemy się różnić i być od siebie odmienni, jednak w sposobie odczuwania emocji, jesteśmy wszyscy tacy sami – podkreślił reżyser. 

Zbiór emocji

– To luźna adaptacja książki Marcina Szczygielskiego. Optykę na ten film narzuciły mi jednak wydarzenia życiowe. Wiele projekcji miało miejsce w szkołach specjalnych. Te dzieci rzadziej pytały o efekty specjalne, a częściej o treść i emocje. W Krakowie po projekcji, w kierunku postaci Krwawca padło od chłopca "to jest śmierć!". Poszedłem do dyrektora, rozmawialiśmy. Okazało się, że ten chłopiec cierpi na autyzm. Był w  placówce od dwóch lat. To było pierwsze zdanie, jakie wypowiedział. Sztuka go otwarła – powiedział Mariusz Palej. 

Czarny Młyn - zwiastun / Kinoholicy


Najnowszy tytuł reżysera "Czarny młyn" jest już dostępny na ekranach kin. To opowieść o grupie przyjaciół z małego miasteczka. Mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren tytułowego czarnego młyna. Wydarzenia sprawiają, że ich wakacje zmieniają się nie do poznania. 

Ponadto w audycji:

  • 39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w zmienionej formule;
  • premiera zagraniczna: "Dom Gucci" w reżyserii Ridleya Scotta z Lady Gagą, Adamem Driverem, Jaredem Leto i Jeremy Ironsem w rolach głównych;
  • w kinach: "Bo we mnie jest seks" - spotkanie z Katarzyna Klimkiewicz reżyserką filmu o Kalinie Jędrusik;
  • Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2020/2021 (uroczysta gala finałowa 29.11.2021) - wypowiedzi nominowanych do nagrody młodych aktorów: Marii Dębskiej, Magdaleny Koleśnik, Piotra Trojana, Tomasza Włosoka i Tomasza Ziętka;
  • aktualności filmowe;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Mariusz Palej (reżyser), Katarzyna Klimkiewicz (reżyser)
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 16.07

zch


Polecane