Pożyczamy coraz więcej. Dlaczego to robimy?

Jak wynika z najnowszych badań Biura Informacji Kredytowej Polacy pożyczają coraz więcej. O ile BIK bada formalne pożyczki, to przecież zdarza nam się pożyczyć przysłowiową "stówę" na kilka dni lub poprosić znajomego o kupno kawy czy obiadu, bo zapomnieliśmy portfela lub karty. Jak często to robimy? Czy oddajemy? Jakie są granice takiego pożyczania?

Pożyczamy coraz więcej. Dlaczego to robimy?

Polacy co raz częściej omijają banki i pożyczają pieniądze w firmach pożyczkowych, choć są one zazwyczaj wyżej oprocentowane.

Foto: Glow Images/East News

Stare polskie przysłowie mówi "Dobry zwyczaj: nie pożyczaj". Bo, jak się okazuje, pożyczanie pieniędzy znajomym, nawet tym "dobrze znanym", może być początkiem kłopotów, końcem znajomości, a na dodatek wiązać z poważnymi nieprzyjemnościami. Choćby dlatego, że zazwyczaj odbywa się na przysłowiową "gębę"...


płatności mobilne bankowość internetowa 1200.jpg
Portfele bez monet i banknotów. Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?

Pożyczać pieniądze, czy nie? (Pora na Trójkę)
3:23
+
Dodaj do playlisty
+

Pożyczasz? Lepiej zrób to na piśmie

– Od znajomych zazwyczaj pożyczamy na podstawie tzw. umowy pożyczki, najczęściej zawartej w formie ustnej. Zalecaną formą jest jednak forma pisemna – wskazuje Michał Plewiński z kancelarii Prosto o prawie. – To jest rozwiązanie, które nas jak najbardziej zabezpiecza. Bo jeżeli dajemy komuś pieniądze "na gębę", a nasz znajomy nam ich nie oddaje, w sądzie jest problem z udowodnieniem czy faktycznie doszło do takiej umowy pożyczki – wyjaśnia.

Gratyfikacja szybka czy odłożona?

– Pożyczka działa na zasadzie, że nie trzeba pracować, żeby mieć. Gratyfikacja w tym wypadku jest bardzo szybka: chcę i mam – mówi Iwona Środek, psycholożka z Centrum Terapii Dialog. A co, jeśli się odroczy ową gratyfikację? – Już wiele lat temu badacze zostawiali dziecko sam na sam z cukierkiem. Dziecko dostawało informację, że może zjeść cukierek od razu, albo nie zjeść, poczekać i dostać drugi. Potem mierzono ich dalsze sukcesy życiowe. Okazało się, że umiejętność wytrzymania tej frustracji i poczekania na nagrodę, była dużym korelatem do tego, że np. dostawały lepsze oceny, kończyły studia. Bo były bardziej wytrwałe w dążeniu do celu, który był dostępny w dłuższej perspektywie – tłumaczy.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 25.11.2021
Godzina emisji: 7.13

pr


Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.