Wieczorna wędrówka z Queen, Ewą Bem i duetem Więcek/Przybysz

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Wieczorna wędrówka z Queen, Ewą Bem i duetem Więcek/Przybysz
Ewa BemFoto: materiały prasowe/Iza Grzybowska

To już siódma wieczorna wędrówka w towarzystwie Justyny Grabarz i audycji "Białe szumy". 24 listopada 2021 roku przypadła 30. rocznica śmierci Freddiego Mercury'ego. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć muzyki Queen. Ponadto zajrzeliśmy do zarówno starszych, jak i najnowszych albumów z kolekcji "Polish Jazz".


Mercury_1200x660_1.jpg
30. rocznica śmierci Freddiego Mercurego – serwis specjalny Polskiego Radia

Utwór "Doin' Alright" znalazł się na debiutanckiej płycie Królowej zatytułowanym po prostu "Queen", która ukazała się w 1973 roku. Utwór rozpoczyna łagodny wstęp fortepianowy, następnie zmienia się w dynamiczny rock, by na koniec przeistoczyć się w balladę. "Doin' Alright" pomiędzy 1970 a 1977 rokiem był ulubionym punktem koncertów Queen.

Queen - Doing All Right (Official Lyric Video)/Queen Official


12 listopada swoją premierę miał najnowszy album Ewy Bem "Live", będący zapisem koncertu z 2015 roku, który odbył się w Sali Koncertowej Polskiego Radia we Wrocławiu. Tymczasem Justyna Grabarz przypomniała nam album "Be A Man" nagrany w 1981 roku we współpracy ze Swing Session – jeden z nielicznych wokalno-instrumentalnych wydawnictw z serii "Polish Jazz".

Ewa Bem - Dzień dobry, Mr Blues [Official Audio]/Polish Jazz


"Kwiateczki" - wspólny album Kuby Więcka i Pauliny Przybysz  - to nowe odczytanie "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" Jana Kochanowskiego. Kuba i Paulina spojrzeli na "Pieśń..." oczami swojego pokolenia, czego rezultatem jest dwanaście piosenek brzmiących świeżo i współcześnie, chociaż teksty pochodzą z epoki renesansu. Muzycznie jest to zbiór fascynacji i inspiracji Kuby elektroniką i hip-hopem, ale u podłoża wszystkiego znajduje się jego Trio i jazz, od którego wszystko się zaczęło. 


Posłuchaj

50:32
Wieczorna wędrówka (Białe szumy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kuba Więcek przede wszystkim jest saksofonistą i kompozytorem, ale żaden instrument mu niestraszny. Jest również producentem muzycznym, z którego talentu korzystali m.in. raperzy Ten Typ Mes i Koza. Paulina Przybysz jest jednym z najbardziej oryginalnych głosów polskiej sceny. Pod szyldem Sistars, u boku siostry Natalii, dokonywała rzeczy niemożliwych, przekonując masową publiczność znad Wisły do niepopularnej tu wcześniej mozaiki z hip-hopu i soulu.

Kuba Więcek Trio & Paulina Przybysz - Kwiateczki [Official Video]/Polish Jazz

Lista utworów:

 1. Queen – "Doin' Alright"
 2. Wanda Warska & Czesław Niemen – "Romanca cherubina"
 3. Andrzej Kurylewicz & Polish Radio Big Band – "Ballada dla Anny"
 4. Kuba Więcek, Paulina Przybysz – "Woły"
 5. ZK Collaboration – "Crispy"
 6. Ewa Bem & Swing Session – "Dzień dobry, Mr. Blues"
 7. Kuba Więcek Trio & Paulina Przybysz - Kwiateczki
 8. Queen – "My Melancholy Blues"
 9. Bill Withers – "I Cant' Write Left Handed (live)"

***

Tytuł audycji: Białe szumy
Prowadzi: Justyna Grabarz
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 23.08

mat. promocyjne/kr

Polecane