Jazz z dodatkiem męskiego pierwiastka. Czesław Niemen, Igor Zakus i Sting w "NocHarmonii"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jazz z dodatkiem męskiego pierwiastka. Czesław Niemen, Igor Zakus i Sting w "NocHarmonii"
StingFoto: shutterstock.com/D-VISIONS

Jak co tydzień Julia Sawicka-Kotomska w audycji "NocHarmonia" zabrała nas w nieoczywistą muzyczną podróż, tym razem z wyjątkowo dużym dodatkiem męskiego pierwiastka, a do tego z dobrze osadzonym groovem. Na liście utworów znaleźli się m.in.: 17-krotny laureat Grammy Sting, jeden z największych rodzimych artystów Czesław Niemen oraz mało znany szerszej publiczności, ale wart uwagi, Igor Zakus.

Czesław Niemen_663x364_pap_19790800_001.jpg
Czesław Niemen: nauczyłem się w życiu niczego nie chcieć

Posłuchaj

52:04
Jazz w męskim wydaniu i z dobrze osadzonym groovem (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Igor Zakus to jeden z najbardziej rozpoznawalnych basistów ukraińskich. W jego brzmieniu odnajdziemy mieszankę dobrego jazzu i funku oraz cząstkę tego, z czym muzycznie wzrastali nagrywający z nim artyści – ukraińską melodykę i instrumenty. W "NocHarmonii" usłyszeliśmy utwory "Oy, Chiy To Kin' Stoit'", "Hopak" i "Byla Mene Maty".

"Oi chiy to kin' stoit" live from AdLibitum project./TvAdLibitum

Najnowszy album w dorobku Stinga pt. "The Bridge" ukazał się 19 listopada. To zestaw premierowych utworów, które prezentują niedościgniony kompozytorski talent Gordona Sumnera. Artysta świetnie porusza się w różnych stylach i gatunkach, co słyszalne jest od samego początku jego kariery. Album został napisany w trakcie pandemii. Sting opowiada na nim o osobistych stratach, zakłóceniach, zamknięciu oraz nadzwyczajnej sytuacji społecznej i politycznej.

– Piosenki na "The Bridge" są pomiędzy miejscami, stanami umysłu, życiem i śmiercią, relacjami. Pomiędzy pandemiami i epokami – politycznymi, społecznymi i psychologicznymi. Wszyscy utknęliśmy w trakcie jakiegoś etapu. Potrzebujemy mostu – opowiada Sting.

Captain Bateman/Sting

W 1869 roku polski poeta Adam Asnyk napisał sonet pt. "Jednego serca". Wyrażone w formie emocjonalnej modlitwy dzieło pełne jest tęsknoty za drugą osobą, za bliskością i oddaniem. Dokładnie sto lat później własnej interpretacji wiersza Asnyka podjął się Czesław Niemen. Na utrzymanym w klimacie jazz-rocka i bluesa utworze oprócz Niemena możemy usłyszeć Alibabki.

Czesław Niemen - Jednego serca [Official Audio]/Polskie Nagrania

Lista utworów:

1. Igor Zakus – "Oy, Chiy To Kin' Stoit'"
2. Igor Zakus – "Hopak"
3. Sting – "Loving You"
4. Sting – "Captain Bateman"
5. Casandra Wilson  "Blackbird"
6. 
Wanda Warska & Czesław Niemen – "Romanca cherubina"
7. Czesław Niemen – "Jednego serca"
8. Czesław Niemen – "Pamiętam ten dzień"
9. Igor Zakus – "Byla Mene Maty"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka-Kotomska
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 22.06

mat. promocyjne/kr


 

 

Polecane