Rarytasy Freddiego Mercury'ego w "Królewskiej tonacji"

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Rarytasy Freddiego Mercury'ego w "Królewskiej tonacji"
Freddie Mercury spogląda z cokołu na Jezioro GenewskieFoto: Shutterstock / Sergey Berestetsky

Freddie Mercury jako Larry Lurex i jako producent utworów innych artystów, a do tego mało znane wersje piosenek zespołu Queen i samego Freddiego – specjalne wydanie "Naszej tonacji" było prawdziwą gratką dla fanów zmarłego 30 lat temu wokalisty.

Już sam tytuł audycji: "Królewska tonacja", był ukłonem w stronę Freddiego Mercury'ego, wspominanego przez cały dzień na antenie Trójki. Prowadzący Michał Kirmuć zadbał o dobór utworów, które mogły zaskoczyć nawet zagorzałych fanów byłego lidera grupy Queen.

Posłuchaj

46:40
Rarytasy Freddiego Mercury'ego (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

30. rocznica śmierci Freddiego Mercury'ego – serwis specjalny Polskiego Radia
Mercury_1200x660_1.jpg
30. rocznica śmierci Freddiego Mercury'ego – serwis specjalny Polskiego Radia

Na początek usłyszeliśmy piosenkę, którą Mercury nagrał pod pseudonimem "Larry Lurex" (używał go u zarania muzycznej kariery). Chwilę później zabrzmiały utwory, do których powstania Freddie przyłożył rękę, firmowane przez brytyjskiego wokalistę Eddiego Howella oraz Amerykanina Billy'ego Squiera. Są one dowodem na to, że sławny rockman nie unikał współpracy z wykonawcami o wiele mniejszego kalibru.

Lider Queen nie był też zazdrosny o solowe poczynania kolegów z zespołu, o czym świadczy utwór "Heaven for Everyone" zespołu The Cross, założonego przez perkusistę Rogera Taylora. Mercury zaśpiewał w nim gościnnie, a jego partia wokalna została wykorzystana później w nowej wersji kompozycji, która znalazła się na pożegnalnym albumie Queen  "Made in Heaven".

źródło: YouTube / Queen Official

Wśród rarytasów zaprezentowanych przez Michała Kirmucia znalazła się też wersja demo innej piosenki ze wspomnianego krążka: "It's a Beautiful Day". Wokalista nagrał ją sam, akompaniując sobie na fortepianie. Z kolei utwór "Holding On" to zalążek kolejnej solowej płyty Freddiego, która nigdy nie powstała. Audycję zakończył duet Mercury'ego z Montserrat Caballe – ale nie ten najbardziej znany, z piosenki "Barcelona", lecz inny, pochodzący z tego samego albumu wydanego w 1988 roku.

Lista utworów:

 1. Larry Lurex – "I Can Hear Music"
 2. Eddie Howell – "The Man from Manhattan"
 3. Billy Squier – "Love Is the Hero"
 4. Freddie Mercury & Jo Dare – "Hold On"
 5. The Cross – "Heaven for Everyone"
 6. Queen – "It's a Beautiful Day (original)"
 7. Freddie Mercury – "In My Defence"
 8. Freddie Mercury – "Holding On"
 9. Larry Lurex – "Goin' Back"
 10. Freddie Mercury & Montserrat Caballe – "How Can I Go On"

"Dzień zespołu Queen na antenie Trójki" – to hasło, pod jakim Program 3 Polskiego Radia obchodził 30. rocznicę śmierci Freddiego Mercury'ego. Przez cały dzień stacja prezentowała piosenki, wywiady i ciekawostki związane z wokalistą. Na jego temat można poczytać też w serwisie freddiemercury.polskieradio.pl, specjalnie stworzonym na tę okazję.

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 12.10

kc

Polecane