Pytania o istotę designu w Gdyni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pytania o istotę designu w Gdyni
Celem konkursu jest wsparcie firm w zakresie wykorzystania procesów wzorniczych w celu lepszego dostosowania oferty do potrzeb, wymagań i oczekiwań klientów.Foto: shutterstock.com/Brian A Jackson

Design – słowo odmieniane w ostatnich latach przez wszystkie przypadki robi zawrotną karierę. Ale co ono tak naprawdę oznacza, czym właściwie jest design? Być może właśnie wystawa przygotowana przez gdyńskie Centrum Designu udzieli odpowiedzi na te pytania.

Centrum Designu w Gdyni świętuje 10 urodziny i z tej okazji od czwartku 25 listopada otwiera wystawę "Niech żyje design!". – Design to niesamowicie pojemny termin, a każda z kolejnych przestrzeni na wystawie to jego inna definicja. Design to ładne rzeczy, funkcjonalność, czy rozwiązywanie problemów? Zapraszamy do naszego świata pełnego śmiałych rozwiązań, nowych pytań, wieloznaczności i ciągłych poszukiwań – można przeczytać w zaproszeniu.


galeria_w_budce2_1200.JPG
Drugie życie budki telefonicznej. Powstała w niej galeria sztuki

Posłuchaj

8:57
Wystawa "Niech żyje design!" w Centrum Designu w Gdyni (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Rozłożyć design na czynniki pierwsze

– Mamy nadzieję, że wystawa "Niech żyje design!" będzie okazją do celebrowania designu, ale też zaproszeniem do naszego świata – zachęca Martyna Błaszczyk, współkuratorka wystawy "Niech żyje design!" w Centrum Designu w Gdyni. – Bo Centrum Designu od 10 lat żyje tym słowem, ale nigdy nie wróciliśmy do podstaw i nie rozłożyliśmy go na czynniki pierwsze. A ta wystawa jest przyczynkiem, aby to zrobić, wrócić do podstaw i zadać sobie pytanie, co tak naprawdę oznacza ten termin - tłumaczy.

– Design to pojęcie, które można rozumieć na wielu płaszczyznach. Nie lubię podawać jednej definicji designu i celowo tego nie robimy na naszej wystawie – zastrzega Trójkowy gość. – Jednak gdyby pokusić się o nią, to taką najprostszą definicją designu jest "projektowanie produktów i usług, ale też proces projektowy, w jakim powstają" – dodaje.

Świadomy design w Gdyni

W ciągu ostatnich lat słowo "design" nabrało nowych znaczeń i wciąż rośnie jego popularność. – Widzimy to po odbiorcach Centrum Designu: ludzie są po prostu bardziej świadomi. Tzn. np. tematy związane z ekologią czy zrównoważonym projektowaniem są już bardzo powszechne – wskazuje Martyna Błaszczyk. – Tak naprawdę teraz już wszyscy zdajemy sobie sprawę, że design rozumiany jako projektowanie, wzornictwo, to nie tylko projektowanie samego przedmiotu, ale przedmiotu, który będzie funkcjonalny, trwały, który będzie niósł ze sobą dodatkowe wartości – wylicza.

Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym funkcjonuje Centrum Designu: – Używamy takiego trafnego i pięknego sformułowania, że "Gdynia ma design w DNA". Ale też myślę, że "Centrum Designu ma w DNA Gdynię", bo jesteśmy nierozerwalnie związani z tym miastem – wyjaśnia gość Marty Piaseckiej. – To nie jest tylko adres i kod pocztowy: w naszych codziennych działaniach bardzo często odnosimy się do Gdyni i angażujemy w bardzo gdyńskie projekty.

Program towarzyszący

Przez pierwsze trzy dni po otwarciu wystawy organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniach towarzyszących. Będą dyskusje i wykłady na temat designu bez barier, przyszłości branży mody, zrównoważonego projektowania w sieci oraz zmian w myśleniu projektowym na przestrzeni ostatnich lat.

  • 25 listopada "Design bez barier" (dyskusja)
  • 26 listopada "Moda. Teraźniejszość i przyszłość branży" (dyskusja)
  • 27 listopada "Zrównoważone projektowanie w sieci" (wykład) oraz "W kierunku cyrkularności, czyli przemiany w polskim projektowaniu" (wykład)

Wszystkie wydarzenia odbędą się online.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Martyna Błaszczyk (współkuratorka wystawy "Niech żyje design!" w Centrum Designu w Gdyni)
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 9.27

pr

Polecane