Zgubione kluczyki do samochodu – jak sobie z tym poradzić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zgubione kluczyki do samochodu – jak sobie z tym poradzić?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ StunningArt

Nie ma ich w torebce, nie ma ich w kieszeni. Co teraz? Podobno co trzeci właściciel auta przynajmniej raz w życiu zgubił kluczyki samochodowe. Winowajcami są najczęściej roztargnienie lub pośpiech. Jak zapobiec gubieniu kluczy do samochodu i co zrobić, gdy to już nam się przydarzy?

zamknięte kluczyki do samochodu shutter 1200 Vershinin89.jpg
Kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie? Co zrobić?

Na zapas

– Przede wszystkim powinniśmy posiadać komplet kluczy zapasowych i ulokować go w takim miejscu, które w przypadku zaciśnięcia lub zagubienia kluczy pozwoli nam na w miarę szybkie dotarcie do tych kluczyków. To zdecydowanie poprawi naszą sytuację – mówi prezes Automobilklubu Podkarpackiego Maciej Więcek.

Gdy już zgubimy klucze, uzyskanie zapasowych nie jest takie proste. Starsze pojazdy z drugiej ręki często są pozbawione zapasowego egzemplarza. Poza tym nie mamy pewności, czy naszą zgubą nie zaopiekował się już złodziej. Dlatego najrozsądniejszym i, niestety, kosztownym rozwiązaniem, będzie wymiana wszystkich zamków przez specjalistę.


Posłuchaj

3:23
Co zrobić, gdy zgubimy klucze do samochodu? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Klucz czy karta? 

Wyrobienie standardowych kluczyków nie jest dużym problemem. Jak zwraca uwagę mechanik samochodowy Andrzej Melon, prawdziwe trudności zaczynają się, gdy zgubimy kartę, za której pomocą otwierane są nowsze auta. 

– Wyrobienie takiej karty to koszt kilkuset, a nawet tysiąca złotych. Warto to zrobić wcześniej, zanim zgubimy drugą, ponieważ zgubienie tzw. karty matki może spowodować dużo większy koszt. Będzie trzeba zmienić czytnik. – Najprostszą metodą jest noszenie klucza na smyczy, a karty w futerale. Jeżeli kartę zgubimy na parkingu czy w trawie, łatwo będzie ją znaleźć – dodaje.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 7.22

kr

Polecane