Nowe albumy od starych wyjadaczy. Elektryczne Gitary, Edyta Bartosiewicz i Bibobit

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Nowe albumy od starych wyjadaczy. Elektryczne Gitary, Edyta Bartosiewicz i Bibobit
Edyta Bartosiewicz podczas występu w TrójceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

We wtorkowym wydaniu "Naszej tonacji" Radosław Okrasko zaprezentował nam najnowszy album grupy znanej każdemu pokoleniu Polaków, czyli sekstetu Kuby Sienkiewicza Elektryczne Gitary. Poza tym w audycji pojawił się fragment najświeższego wydawnictwa w dorobku Edyty Bartosiewicz oraz powrót twórczości poetki i autorki tekstów Agnieszki Osieckiej, tym razem w interpretacji zespołu Bibobit.


Posłuchaj

50:12
Elektryczne Gitary, Edyta Bartosiewicz i Bibobit w tonacji Radosława Okraski (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W kwietniu 2020 roku Elektryczne Gitary z wokalistą Kubą Sienkiewiczem przedstawili słuchaczom swój dziesiąty album pod tytułem… "2020". Na wydawnictwo złożyło się dwanaście premierowych kompozycji, z tekstami Kuby Sienkiewicza i Piotra Łojka. Zawarte zostały także dwa bonusy – nowe, zaskakujące aranżacje dwóch wielkich hitów, "Dzieci" oraz "Człowiek z liściem". Nie zabraknie charakterystycznego dla zespołu brzmienia, choć zyskało ono zupełnie nowoczesny sznyt. Kompozycja "Kryminał" jest na to przykładem.

ELEKTRYCZNE GITARY - Kryminał [OFFICIAL AUDIO]/S.P. RECORDS


Fani artystki czekali na ten album sześć lat. 8 maja zeszłego roku do ich rąk trafiła najnowsza płyta Edyty Bartosiewicz, zatytułowana "Ten moment". Edyta zdecydowała się na odważną eksplorację przestrzeni muzycznych, nawiązując tym samym do początków swojej działalności, chociażby z zespołem Holloee Poloy.

W tej "wyprawie ku obcym cywilizacjom" ("Kpt. L.J.") towarzyszył jej znany tandem producencki, Bodek Pezda i Sławomir "Dżabi" Leniart. Za największe zalety albumu artystka uważa bezpośredniość przekazu oraz czasami wręcz atawistyczne brzmienie. To druga, po "Renovatio", płyta wydana w Eba Records, własnej wytwórni Bartosiewicz. 

Edyta Bartosiewicz - Cichy zabójca/Edyta Bartosiewicz

Żywa perkusja, bas, instrumenty klawiszowe, sekcja dęta i eklektyczny wokal – wszystko to znajdziemy w twórczości grupy Bibobit. Album "Co to za czas" zespół wydał w 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej. – Pomysł na aranżację tego singla pojawił się totalnie spontanicznie i sprawił nam ogromną radochę. Kiedy Adam odpalił pierwsze syntezatory pod ascetyczny bit Waldka, wszyscy zaczęliśmy się śmiać i włączać do gry. Po chwili wystartowały w nas wszystkie dobre klubowe skojarzenia i uznaliśmy, że cytując Agnieszkę Osiecką "to jest to!" – wspominają członkowie grupy pracę nad utworem "Gaj", oryginalnie wykonywany przez Marylę Rodowicz i Marka Grechutę.

BIBOBIT / OSIECKA - Gaj/Bibobit

Lista utworów

 1. Linia Nocna & Kuba Sienkiewicz – "Nad Wisłą"
 2. Elektryczne Gitary – "Kryminał"
 3. Elektryczne Gitary – "Wyszków tonie"
 4. PRL – "Traciłem czas"
 5. Madame – "Głupi numer"
 6. Edyta Bartosiewicz – "Madame Bijou"
 7. Edyta Bartosiewicz – "Cichy zabójca"
 8. Łona i Webber – "Rozmowa"
 9. Łona i Webber – "Stop, Nadiu"
 10. Jan-Rapowanie, Nocny & Vito Bambino – "Co ja wiem?"
 11. Bibobit – "Gaj"
 12. Marek Grechuta i Maryla Rodowicz – "Gaj"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 23.11.2021
Godzina emisji: 12.10

mat. promocyjne/kr


Polecane