"Polska nie pozwalała sobie pomóc". Radosław Sikorski o kryzysie na granicy z Białorusią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Polska nie pozwalała sobie pomóc". Radosław Sikorski o kryzysie na granicy z Białorusią
Sikorski mówi o głowicach nuklearnych dla Ukrainy. Król: słowa posłużyły rosyjskiej propagandzieFoto: Forum/Mateusz Wlodarczyk

- Kryzysowi na granicy można było zaradzić już 3-4 miesiące temu, gdyby Polska zwróciła się do Unii Europejskiej. Ale polski rząd nie chciał z nią współpracować - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Radosław Sikorski, europoseł Platformy Obywatelskiej.

Na antenie radiowej Trójki Radosław Sikorski mówił o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i skomentował działania rządu w tej sprawie. Przyznał, że obecnie mamy do czynienia z deeskalacją kryzysu. - Wydaje się, że migranci są teraz odsyłani do Iraku. To sugeruje, że można było tej sytuacji zaradzić już 3-4 miesiące temu, gdyby Polska zwróciła się wtedy do UE. (...) Ale polski rząd nie chciał współpracować z Unią - skomentował polityk. 

W jego przekonaniu "Polska nie pozwalała sobie pomóc". - Frontex i instytucje europejskie proponowały wsparcie. Na granicy nasi mundurowi robili, co mogli, ale ten konflikt ma swój aspekt i białoruski, i rosyjski, i bliskowschodni - podkreślił. - To UE doprowadziła do zamknięcia konsulatów białoruskich w Iraku i do wydania ostrzeżenia przez linie lotnicze tak, by nie przewozić migrantów na Białoruś - tłumaczył. 

Stwierdził, że dla złagodzenia kryzysu "kluczowe było odcięcie podaży migrantów poprzez zniechęcenie linii lotniczych do wożenia ich do Mińska".

Rozmowy Merkel-Łukaszenka

Były minister spraw zagranicznych był też pytany o rozmowy na linii Berlin-Mińsk. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i Aleksander Łukaszenka odbyli dwie rozmowy telefoniczne poświęcone sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły również problemu pomocy humanitarnej dla uchodźców. Strona niemiecka i strona białoruska wydały sprzeczne komunikaty na temat efektów rozmów. Białoruska strona twierdzi, że Niemcy chcą zrobić korytarz humanitarny dla migrantów. Strona niemiecka to dementuje, twierdząc, że rozmawiano wyłącznie o zapewnieniu migrantom humanitarnych warunków na granicy.

- Byłem krytyczny wobec tego telefonu - powiedział Radosław Sikorski. - Po pierwsze, to uwiarygadnia Łukaszenkę. Po drugie, w traktacie w Lizbonie zobowiązaliśmy się do prowadzenia wspólnej, unijnej polityki zagranicznej - podkreślił europoseł.

Posłuchaj

10:11
Radosław Sikorski, europoseł PO, o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej ("Trójkowy komentarz dnia")
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: Trójkowy komentarz dnia

Prowadzi: Bartłomiej Graczak

Gość: Radosław Sikorski (europoseł PO)

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 18.10

kp

Polecane