Andrzej Zaorski w "Galerii królów" – archiwum Polskiego Radia na STT

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Zaorski w "Galerii królów" – archiwum Polskiego Radia na STT
Andrzej ZaorskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

31 października odszedł Andrzej Zaorski – satyryk, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny oraz radiowy. W Teatrze Polskiego Radia wystąpił w kilkuset słuchowiskach (podobno trudno jest obecnie dotrzeć do wszystkich). Znaczna ich część miała charakter satyryczny, kabaretowy.

W historii Programu 3 Polskiego Radia ważną rolę odgrywa jego udział w tworzeniu satyrycznego "serialu" – "60 minut na godzinę". Z cyklu "Para-męt-pikczers, czyli Kulisy Srebrnego Ekranu" pochodzą takie wyrażenia, obecne w potocznym języku, jak "fajny film", "momenty były".

Na "Scenie Teatralnej Trójki" przypomnieliśmy słuchowisko pt. "Galeria królów", zrealizowane w radiowym teatrze w 1978 roku przez Henryka Rozena. Maieliśmy szansę usłyszeć w nim słynnych aktorów, także Andrzeja Zaorskiego w roli Głosu.

Uroczystość rozdania nagród Teatru Polskiego Radia Splendory 2016  Foto: IAR/Łukasz Kowalski Uroczystość rozdania nagród Teatru Polskiego Radia Splendory 2016 Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Andrzej Zaorski – starszy brat reżysera Janusza Zaorskiego, laureat m.in. Złotego Mikrofonu, ulubieniec publiczności (słuchaczy), gawędziarz  za rok, 17 grudnia obchodziłby 80. urodziny.

Jego pamięci poświęciliśmy wieczór na "Scenie Teatralnej Trójki".

Autorem słuchowiska był Henryk Bardijewski – dramatopisarz, satyryk, prozaik, którego pierwsza rocznica śmierci minie 9 grudnia. Starszy o dekadę od Andrzeja Zaorskiego, w styczniu obchodziłby 90. urodziny. Henryk Bardijewski był jednym z najsłynniejszych ludzi w historii Polskiego Radia: redaktor w Dziale Literackim PR, kierownik Redakcji Słuchowisk oraz współtworzący Redakcję Humoru i Satyry w PR. Został w 2002 roku nagrodzony Honorowym Wielkim Splendorem Teatru Polskiego Radia.

Henryk Bardijewski   Foto: Forum/Aleksander Jałosiński Henryk Bardijewski Foto: Forum/Aleksander Jałosiński

Przypomnieliśmy jego "utwór komediowy", w którym Kaowiec walczy o Galerię królów w Domu Kultury powstającym przy Kombinacie. Problem w tym, że Dom Kultury jest za duży. To ma być Dom Kultury przy Kombinacie, nie odwrotnie. Zabawny i straszny to zarazem obrazek z końca lat 70. Czy – w jakimś sensie – nie rozpoznamy w nim siebie i naszych relacji w hierarchii zawodowych zależności? 

Reżyser słuchowiska Henryk Rozen należy do elity mistrzów Teatru Polskiego Radia. Laureat Prix Italia '89, nagrodzony w 2016 roku Splendorem Splendorów Teatru PR, laureat Festiwalu "Dwa Teatry" – jest nadal czynny zawodowo. Wyreżyserowane przez niego słuchowiska, które po latach przywołujemy na STT, stanowią istotny dokument metod tworzenia słuchowisk w Teatrze PR tamtego czasu.

Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia  Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Emisję słuchowiska poprzedziła rozmowa z dyrektorem Teatru PR oraz reżyserem – Januszem Kukułą.

Barbara Marcinik oraz Wojciech Dorosz – wydawca

Henryk Bardijewski – "Galeria królów", powtórka na Scenie Teatralnej Trójki 21.11.2021 o godz. 20.05.

Reżyseria – Henryk Rozen

Realizacja akustyczna – Ewa Szałkowska

Opracowanie muzyczne – Jerzy Kordowicz

Obsada:

Kaowiec – Wojciech Pszoniak

Dyrektor – Roman Kłosowski

oraz

Emila Krakowska

Jadwiga Polanowska

Bogdan Ejmot

Konrad Morawski

Wacław Kowalski

Leonard Andrzejewski

 

Głosy:

Anka Mozalanka

Borys Marynowski

Andrzej Zaorski

 

Czas trwania – 40’48”

(tekst – Barbara Marcinik)

Polecane