Przygotowania do zimy w ogrodach zoologicznych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przygotowania do zimy w ogrodach zoologicznych
We wrocławskim zoo zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy. Foto: Shutterstock

Mieszkańcy ogrodów zoologicznych od wielu tygodni przygotowują się do zimy. Co robią zwierzęta, by przetrwać zimne dni? 

– Zwierzęta przygotowują się do zimy przez cały rok. Część z nich jest już gotowa. Przygotowania przebiegają w różny sposób. Wśród tych, które kojarzymy najlepiej, jest oczywiście sen zimowy. Zapadają w niego np. niedźwiedzie, które przygotowują się do tego już od wakacji. Ładnie jedzą, tyją i przybierają na wadze nawet 60 kilogramów. To robi wrażenie – mówiła Joanna Kij z wrocławskiego zoo. 

Posłuchaj

3:31
Przygotowania do zimy we wrocławskim zoo (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obserwacje

– W okresie zimowym zwiedzający na pewno nie dadzą rady zobaczyć naszego polskiego leśnego żółwia, który zakopuje się już w październiku. Na światło dzienne wychodzi dopiero w kwietniu. Niedźwiedzie brunatne również przygotowują się do snu. Robią się bardziej ospałe, leniwe, a kiedy pada lub jest zimno, chętniej zostają w środku. Mimo to nadal wychodzą na zewnątrz. Nie tak chętnie jak latem, ale zawsze. Należy pamiętać, że sen zimowy podyktowany jest warunkami naturalnymi, takimi jak brak jedzenia oraz przenikliwe zimno – wyjaśniła. 

Niedźwiedzie przygotowują się do zimy / ZOO Poznań

Zmiany 

– Rekordzistą, jeżeli chodzi o zmianę okrywy, jest manul. To dziki kot azjatycki z dość niewybredną miną. Wygląda, jakby cały czas był na kogoś zdenerwowany. Manul z bardzo szczupłego kotka robi się nagle puchatym kotem. Ciekawym przystosowaniem jest również zmiana barwy umaszczenia. U niektórych zwierząt z szarego lub brązowego kolor zmienia się na całkowicie biały – powiedziała gość "Pory na Trójkę". 

Młode manule w ZOO Wrocław / ZOO Wrocław

Renifery

– One co roku mają niebagatelne zadanie. Jak wiadomo, Mikołaj ciągle korzysta z sań. Od prawie miesiąca trenujemy nasze reniferzyce, by mogły wziąć udział w castingu na zaprzęg zastępczy dla Świętego Mikołaja – dodała. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Joanna Kij (wrocławskie zoo) 
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 8.12

zch

Polecane